YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeşil ve Aygan'a tutuklama talebi
Yeşil ve Aygan'a tutuklama talebi
04 Kasım 2009 08:19
Sanıkların 8'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor

Diyarbakır'da 1992-1994 yılları arasında 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak aralarında 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdülkadir Aygan'ın da bulunduğu 8 sanıktan 5'inin yargılanmasına devam edildi.

Aygan'ın yurtdışında, Yıldırım'ın ise nüfus kaydı örneğine göre halen sağ ve kaçak durumda olduğunun anlaşıldığını aktaran iddia makamı, 'Aygan ve Yıldırım hakkında ayrı ayrı gıyabi tevkif müzekkeresi çıkartılmasını, daha sonra bu sanıkların dünya çapında aranması için haklarında kırmızı bülten formunun düzenlenmesini' talep etti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, 4'ü hakkında yakalama kararı bulunan 5 sanık katılmadı. Mahkeme heyeti, söz konusu dava dosyasından ayrı tutulan ve yargılanmalarına 7. Kolordu Komutanlığı Askerî Mahkemesi'nde devam edilen sanıklardan Abdülkerim Kırca, Saniye Emlük ve Yüksel Uğur ile ilgili dava dosyasının akıbetinin bildirilmesi için istenen yazıya cevabın gelmediğini belirtti.

İSTENEN CEZA: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 2005 yılında hazırlanan iddianamede, yaklaşık 11 ay önce Ankara'daki evinde intihar eden emekli Albay Abdülkerim Kırca, 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım, terör örgütü PKK itirafçıları Fethi Çetin, Kemal Emlük, eşi Saniye Emlük, Muhsin Gül, Abdulkadir Aygan ve Uzman Çavuş Yüksel Uğur'un, 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak', 'işkence yapmak', 'adam öldürmek' suçlarından yargılanmaları talep ediliyor. Sanıkların, 8'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler