YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yeşil kesinlikle öldü"
"Yeşil kesinlikle öldü"
08 Ekim 2010 08:55
Ergenekon sanıklarından Arif Doğan'ın savcı Zekeriya Öz'e vediği ifadesinde "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın yaşadığını ve aracılarla onunla görüştüğünü söylemişti. Cumhuriyet savcısı Sacit Kayasu Doğan'ın aksine Yeşil'in öldüğünü iddia etti.

Ergenekon davası sanıklarından emekli Albay Arif Doğan'ın Zekeriya Öz'e verdiği 15 saatlik ifadesinde 'Yeşil'in yaşadığını iddia etmesi 'Yeşil' kod adıyla tanınan ve yıllardır hayatta olup olmadığı tartışılan Mahmut Yıldırım'ı tekrar gündeme getirdi.

1996'dan beri haber alınmadığı belirtilen Yeşil'in öldüğüyle ilgili en ciddi iddia cesedi teşhis ettiğini söyleyen eski Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu'ya aitti. Yeşil'in cesediyle diş protez yapısının bire bir örtüştüğünü anlatan Kayasu, gazetelerde yer alan fotoğrafın fotomontaj olduğuna inanıyor. Suç örgütü kurmak suçundan yargılanan oğlu Murat Yıldırım'ın kitap çıkarmasını ve fotoğrafları yayınlatmasını anlamlı bulan Sacit Kayasu, savcı olduğu sırada yaşadığı tüm olumsuzlukların da Yeşil soruşturmasıyla başladığını belirtiyor. Yeşil'in öldüğüne inandığını ancak bunu gösteren bir belgenin var olmadığını vurgulayan Kayasu şunları söyledi: "Yeşil öyle boş duracak bir adam değil. 1996'dan bu yana kayıp. Bir şekilde adamlarının yaptığı olaylar medyaya yansırdı. Onun öldüğünü düşünmek çok daha mantıklı. Bulduğum cesetteki özellikler bire bir Yeşil'in özelliklerine uyuyor. Kesin olarak öldüğünü söylemek içinde elimizde DNA testi olması gerekiyor ama bundan mahrumuz. Şahsi kanaatim Yeşil'in kesinlikle öldüğü." Öte yandan Ergenekon iddianamelerinde de işlediği cinayetlerle adı sık sık anılan Yeşil'in resmî kayıtlarda hâlâ yaşadığı ve arandığı belirlendi.

Zaman

Ne yapmaya çalışıyor?
 // Arif
Bu adam belliki kafa karıştırmaya ve bazı net bilgileri karartmaya çalışıyor. Yiyen yer, yemek isteyen de yer. Ama biz yemeyiz arkadaş. Hem Jitemi itiraf edeceksi sonra da birilerini kurtarmak için ölmüş birine bütün suçu yükleyeceksin. Bu yenilir gibi değil bunu iyi bil. Savcı da bu adamın verdiği bilgilerin iyi bir süzgeçten geçirsin. Yeşil'in yaşadığını söyleyen kaç kişi var acaba. Bu adam yanıltıcı bilgiler vermeyi, hastalığından faydalanmayı ve diğe...
08 Ekim 2010 10:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler