YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeşil hakkında yakalama kararı
Yeşil hakkında yakalama kararı
08 Ocak 2011 09:03
JİTEM sanığı 'Yeşil' hakkında yakalama kararı...

Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak'ta çeşitli tarihlerde birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan ve aralarında 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdulkadir Aygan'ın da bulunduğu 16 sanıklı 'Jitem' davasına devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada İçişleri Bakanlığı'nca güvenlik gerekçesiyle kimlikleri değiştirilen tutuksuz sanıklardan Recep Erkal, Emel Berak, Erhan Berak ve Ahmet Turhan Altaylı hazır bulundu.

Duruşmada müdahil avukatlardan Habibe Deyar, dava dosyasında yer alan Zana ve Lokman Uğurlu'nun öldürülmesi olayıyla ilgili tanıklık yapmak istediğini bu nedenle müdahil vekilliğinden çekileceğini mahkemeye iletti. Mahkeme, avukat Deyar'ı tanık olarak dinledi. Sanıklar ve avukatların taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından, adresleri tespit edilemeyen ve savunmaları alınmak için hazır edilemeyen sanıklar Mahmut Yıldırım, Fırat Can Eren, İbrahim Babat, Mehmet Zahit Karadeniz, Lokman Gündüz ve Muhsin Gül hakkında yakalama emri düzenlenmesine karar verdi. Sanıklar hakkında 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak' ve 'birden fazla kişiyi öldürmek' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 15'er yıl arasında değişen hapis cezası isteniyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler