YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yerli tank için tarih verdi
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ''İnşallah hep beraber el birliği içinde tamamıyla, her şeyi yüzde 100 Türk eseri, Türk mühendisinin, Türk girişimcisinin eseri olan milli tankımızı ortaya çıkaracağız. Ne zaman bu 2017 diyoruz'' dedi.
Yerli tank için tarih verdi
29 Mart 2012 / 17:51 Güncelleme: 29 Mart 2012 / 17:56

Arifiye ilçesinde kurulu bulunan Otokar'da basına kapalı olarak yetkililerden bilgi alan ve üretim tesislerini gezen Yılmaz, daha sonra Otokar Tank Test Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, Altay Projesi'nin yoğun teknoloji gerektiren bir sistem olduğunu belirterek, Altay tanklarıyla kara araçlarının en teknolojik birikimine sahip olan silaha kavuşacaklarını bildirdi.

Tankların daha önce yurt dışından satın alındığını, modernizasyonlarının dahi yurt dışındaki firmalara ihale edildiğini hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

''Türkiye karar verdi ki artık bu alanda da kendi kendine yeterli olması lazım. Önce bir tanka ihtiyacınız olacak, ondan sonra tasarımını yapıyorsunuz, bütün telif hakları Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na ait, bütün bilgi birikimini topluyorsunuz, 'Otokar öncü kuruluş' diyelim. Ancak Otokar'ın arkasında büyük bir destek gücü var. ASELSAN'ı, ROKETSAN'ı, Eurotem'i var, Kore'den de teknik danışmanlık aldığımız firma var. Bunun altında 40'a yakın da Türkiye'den alt yüklenici var. Dolayısıyla 'milli gücümüz' diyoruz.

İnşallah tamamen hep beraber el birliği içinde bir milli tankımızı tamamıyla her şeyi yüzde 100 Türk eseri, Türk mühendisinin, Türk girişimcisinin eseri olan bir tankı ortaya çıkaracağız. Ne zaman bu  2017 diyoruz. Şimdi çok kısa bir zamanda prototipi üretilecek. Ürettiğiniz şeyi ölçebilmeniz gerekir, ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz.''

Açılışını yaptıkları tesisin ürünlerin testinin yapılacağı önemli bir merkez olacağını ifade eden Yılmaz, merkezin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletinin ortak eseri olduğunu söyledi.

Yurt içi ve dışındaki firmaların da ihtiyaç duymaları halinde test merkezinden yararlanabileceklerine dikkati çeken Yılmaz, ''Şimdi Amerika'da veya başka bir yerde her kimin test ihtiyacı varsa onlar gelip burayı kullanacaklar. Bugünün Türkiye'si dünün Türkiye'sinden hem daha güçlü hem daha bilgili. Dün böyle bir testimiz yoktu, bugün testimiz var, yarın da daha farklı altyapılara sahip olacağız'' ifadelerini kullandı.

Test merkezinin Türkiye'nin bilgisine bilgi katacağını anlatan Yılmaz, Türkiye'nin yarınının bugünkünden çok daha iyi ve aydınlık olacağını vurguladı.

Büyük ve güçlü Türkiye'yi oluşturmak için taşı taş üstüne, bilgisini bilgi üstüne koyan herkese ve Otokar yetkililerine teşekkür eden Yılmaz, ''Tüm milletimiz gönül ferahlığıyla, kalbi mutmain olarak emin olsun ki Türkiye 21. yüzyılda insanını çok daha mutlu, çok daha müreffeh bir ortamda yaşatacaktır. Bu tesisimizin ülkemize ve Otokar'a hayırlı olmasını diliyorum'' şeklinde konuştu.


-''500'den fazla mühendisimiz çalışıyor''-


Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise Altay Milli Tankı Projesi'nin ihaleyle başladığını hatırlatarak, ihaleyi Otokar'ın kazandığını kaydetti.

Proje için Otokar tesislerini ve Türk sanayisinin bütün imkan ve kabiliyetini kullandıklarını anlatan Bayar, ''Ana silahını MKE, atış kontrol sistemini ASELSAN, zırhlarını Roketsan, bunun dışında da 40'a yakın şirketimiz görev almakta. TSK'nın ikmal bakım merkezlerinin yeteneklerini de kullanıyoruz. Tasarım yapmıyor olsaydık, mevcut tankların lisansını alıp Türkiye'de üretseydik bu testlerin hiçbirine ihtiyacımız yoktu. Bu projede ürünü biz geliştirdiğimiz için tankın performans riski tamamen Türkiye'nin üzerindedir. 500'den fazla mühendisimiz çalışıyor. Bu nedenle bu altyapıya ihtiyacımız var'' dedi.

Bayar, seri üretime geçildiğinde bütünüyle tankın mülkiyet haklarının Türkiye'ye ait olacağını belirterek, açılışını yaptıkları test merkezinin projenin önemli bir aşaması olduğunu sözlerine ekledi.


-10 milyon dolarlık yatırım-


Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen de cirosunun yüzde 4'ünü Ar-Ge'ye ayıran ve bugüne kadar geliştirdiği teknolojilerle her zaman rekabet avantajı sağlayan bir şirket olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdikleri için gururlu olduklarını söyledi.

10 yıl içinde 76 milyon liraya ulaşan Ar-Ge yatırımları ile Türkiye'nin araçlarını daha hızlı şekilde hayata geçirme imkanına kavuştuklarını anlatan Önen, şunları dile getirdi:

''Bugün, bu imkanlarla üretilen taktik zırhlı araçlarımız, ülkemizde ve dünyada 5 kıtada 20'den fazla ülkede 40'a yakın kullanıcı tarafından kullanılıyor. Bu vizyonumuzu devam ettirmek ve Türkiye'nin ilk milli ana muharebe tankı için bize verilen görevi en iyi şekilde gerçekleştirmek için Türkiye'nin ilk Tank Test Merkezi'ni devreye alıyoruz. Savunma Sanayi Müsteşarlığımızın katkıları ile hayata geçirdiğimiz toplam 10 milyon doların üzerinde tutan bu yatırım, Altay Projesi'nin önemli bir mihenk taşı olacak. Tank Test Merkezi sayesinde, Altay Tankı tamamlandığında güncel tehditlere karşı geliştirilmiş, dünyanın modern ana muharebe tankı olacak. Bu merkez, Altay'ın geliştirme sürecini mükemmelleştirirken, zaman ve maliyetten tasarruf etmemizi sağlayacak.''

Bakan Yılmaz, açılış töreninin ardından test merkezinin ana kontrol ünitesinde inceleme yaptı.


-Tank Test Merkezi-


10 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Tank Test Merkezi'nde Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi, Tank Test Pisti ve Dinamometreli İklimlendirilmiş Test Merkezi de hizmet verecek. Altay'ın tüm elektronik cihazların savaş ve barış durumlarındaki elektromanyetik uyumlulukları ve duyarlılığını inceleyecek, tankın hareket kabiliyetini ölçmek için kullanılacak ve tankın farklı iklim koşullarındaki çalışma kabiliyetini arttıracak Tank Test Merkezi, dünyanın en modern ve gelişmiş test merkezleri arasında yer alıyor. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler