YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yerli otodan önce o geliyor
Yerli otodan önce yerli tramvay geliyor. Bursa Belediye Başkanı Altepe, "Prototip çıktı, belgeler 4 aya kadar alınır. Yerlilik oranı ise yüzde 98'e çıkacak" dedi
Yerli otodan önce o geliyor
03 Aralık 2011 / 07:53 Güncelleme: 03 Aralık 2011 / 07:55

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bu döneme damgasını vuracak en önemli projelerinden biri olan yerli tramvayda sona gelindi. Üretimi tamamlanan tramvayla ilgili uluslararası üretim belgelerini alma yönündeki çalışmalar sürüyor. Belediye ve Durmazlar Makine işbirliğiyle hayata geçirilen ilk yerli tramvay projesiyle ilgili bilgi veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Şu anda prototip aracımızın üretimi tamamlandı. İmalat belgeleri alınıyor. 3-4 ay sonra belgeler tamamlanabilir. Bu araçlarımızı ilk olarak Heykel- Garaj tramvay hattında kullanacağız. Önümüzdeki dönemde yerli tramvay ihalelerine girebilecek" dedi. Şu anda yüzde 55 olan yerlilik oranının yüzde 75'e daha sonra da yüzde 98'e kadar çıkacağını anlatan Altepe, "Burada tamamen yerli bir marka yapılıyor. Dünya standartlarında üretim oluyor" diye konuştu.

PAZAR VAR
Altepe, 15 yılda 5 bin 250 araca ihtiyaç olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Türkiye'de 50 milyar dolar dünyada ise 1 trilyon dolarlık pazar oluşacak. Bu araçların ihracat potansiyeli yüksek."

İPEKBÖCEĞİ MODELİYLE ÜRETİM
Bursa'nın ipek yolunun başlangıç noktası olmasından esinlenilerek tasarımda 'ipekböceği' modeli öne çıktı. Ayakta ve oturaklı tam kapasitesi 250 kişi olan tramvay, tam dolu iken yüzde 8.2'lik eğimle tırmanabilecek (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler