YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yer isimleriyle ilgili toplu çalışma olmayacak
Demokratik açılım çerçevesinde bugün Saadet Partisi ile görüşen Atalay yer isimleri iel ilgili açıklamada bulundu...
Yer isimleriyle ilgili toplu çalışma olmayacak
17 Ağustos 2009 / 12:01 Güncelleme: 17 Ağustos 2009 / 00:00


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yer isimlerinin değiştirilmesiyle ilgili özel bir çalışmalarının olmayacağını söyledi. Atalay, yerelden gelen talepler doğrultusunda yer isimlerinin değiştirildiğini kaydetti.


'Demokratik açılım' çalışmalarının koordinasyonu ile görevlendirilen İçişleri Bakanı Atalay, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'la yaklaşık bir saat süren görüşme gerçekleştirdi. Atalay ile Kurtulmuş görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulundu.


Atalay, yaptıkları görüşmeden çok faydalandıklarını, kendilerine bir konuyla ilgili çalışmayı verdiklerini ve bunun da değerlendirileceğini kaydetti. Sürecin ilerleyen safhalarında gelişmelerle yeniden kendilerini bilgilendireceklerini ve görüşlerini alacaklarını aktaran Atalay, Kurtulmuş'un konuya özel bir önem verdiğini kaydetti.


Atalay, bundan sonraki çalışmalarda ciddi şekilde katkılarını almayı umduklarını belirterek, "Yaklaşık 10 gün turlarınızın devam ediyor." dedi. "İlk günü yaptığınız açıklamada da somut gelişmeler olduğunda açılıma ilişkin bilgilendireceğiniz söylediniz. Somut gelişmeler var mı? "yönündeki soruya Bakan Atalay, "Görüşmelerimiz somut gelişmeler. Önemli noktalar üzerinde arkadaşlarımızın görüşlerini alıyoruz, partilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın. Bütün görüşmelerle çalışmamız zenginleşiyor, boyutlar kazanıyor. Hedefimiz bu. Sizlere daha önce de söyledim. Bu haftanın sonuna kadar görüşmelerimiz büyük oranda tamamlanmış olacak. Cuma günü son olarak görüşemediğimiz sivil toplum kuruluşlarımız var, meslek kuruluşlarımız var, sendikalarımız ağırlıklı onlarla da görüşeceğiz. Ondan sonrada çalışmamız devam edecek. Somutluluklarla geçtiğimizde bir şekilde açıklanır." diye cevap verdi.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 'muhatabım sayın Başbakan. Başbakan bana ne söylerse sır saklarım" yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Bakan Atalay, "Sayın Başbakan'ımız her halde onu değerlendiriyordur." ifadesini kullandı.


Bu çalışmanın, devletin bir proje çalışması olduğunu daha öncede açıkladığını vurgulayan Bakan Atalay, "Muhatap millettir. Biz kendi çalışmamızı ve sürecimizi yürütüyoruz. En başta da söyledim. Bu süreç hassasiyetler taşır. Herkes bu süreçle ilgili önleyici, provokatif düşünce ve tavırlardan kaçınmalı." diye konuştu.


"Gerekli hassasiyetin gösterildiğini düşünüyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine Atalay, bu konuda şu anda açıklama yapmayacağını dile getirdi.


Yer adlarının değiştirilmesiyle ilgili bir soru karşısında Atalay, bu çalışmaların her zaman olduğunu kendilerinin yerelden gelen talebi onaylayıp gönderdiklerini ifade etti.


Atalay, isim değişiklerinin her zaman olan hadiseler olduğunu işaret ederek, bundan sonra toplu bir çalışmanın yapılmasının beklenmemesi gerektiğini kaydetti.


Bakan Atalay'ın ardından gözler Saadet Partsisi Başkanı Numan Kurtulmuş'a çevrildi....


Yaptığı açıklamada üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyleyen Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü:


"Hükümet tarafından başlatılan 'demokratik açılım' sürecinin sulandırılmaması, herkesin süreci gerginleştirmeden yardımcı olması gerek"


Numan Kurtulmuş, 'Demokratik Açılım' çalışmalarının koordinasyonu ile görevlendirilen İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, Bakan Atalay'a, titiz bir çalışma sonucu hazırladıkları 'Barış ve Kardeşlik İçin Gönüllü Birliktelik' adını verdikleri projeyi takdim ettiklerini belirtti. Kurtulmuş, bundan sonraki süreçlerde de Saadet Partisi olarak konunun çözümüne ilişkin her türlü görüşlerini milletle ve ilgili kuruluşlarla paylaşacaklarını ifade etti.


Kurtulmuş, "Bu, Türkiye'nin son zamanlarda belki de bütün olarak karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biridir. Bu sorunun Türkiye'nin gündemine oturmuş olması, hangi gerekçeyle olmuş olursa olsun, milletimizin büyük çoğunluğu tarafından dikkatle, ilgiyle takip edilmektedir. Binlerce insanın can kaybına neden olan, milyarlarca liralık hasara yol açan bu sorunun ortadan kaldırılması noktasında beklentiler oluşmuştur" dedi.


'Herkesin, eteklerindeki taşları dökmesi' gerektiğine işaret ederek, görüşlerin çok açık ve net bir şekilde ifade edilmesini isteyen Kurtulmuş, sürecin sulandırılmaması, herkesin süreci gerginleştirmeden yardımcı olması gerektiğini söyledi.


Kurtulmuş, parti olarak konuyla ilgili çalışmalarının kapsamlı bir şekilde devam ettiğine dikkat çekerek, yarın ve çarşamba günü Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da genel başkan yardımcılarıyla birlikte çalışma yapacağını, 20 Ağustos perşembe günü de Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyerek görüşlerini ayrıntılı bir şekilde kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi. Türkiye'de siyasi ve hukuki reform sürecinin mutlaka başlaması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:


"Bu anlamda mesele sadece Kürtlerin, Alevilerin, dindarların, gayrimüslim azınlıkların değil, Türkiye'de demokratikleşme ve özgürleşmenin esas başlangıcı millet tarafından seçilmiş insanlar eliyle yapılan sivil, demokratik anayasa yapımı süreciyle, siyasi ve hukuki reform sürecinin başlatılmasıdır."


Terörün sona erdirilmesi için Türkiye Cumhuriyeti devletinin büyük bir kararlılıkla meselenin üzerine gitmesi gerektiğini kaydeden Kurtulmuş, şunları söyledi: "Burada devlet öncelikli olarak operasyonlarını durdurmalıdır. Silahlı terör örgütü de koşulsuz olarak silah bıraktığını ilan etmelidir. Bu kapsamda, uzun süredir kandırılan ve bir türlü terörün aleti haline getirilen gençleri kurtarmak için beyaz sayfa açılmalıdır. Bunun için teröre bulaşanları, 'planlayanlar' ve 'kullanılanlar' diye ikiye ayırmanın zorunlu olduğunu düşünüyoruz. Göçün engellenmesi ve geriye dönüşün başlatılması da önemli."


Basın mensuplarının sorusu üzerine Kurtulmuş, barış ortamının sağlanması için öncelikli olarak terör örgütünün silah bırakması gerektiğini kaydetti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler