YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeniçeri'den Eurovision alternatifi
Yeniçeri'den Eurovision alternatifi
17 Aralık 2012 19:14
CHP Ankara milletvekili Özcan Yeniçeri, Türkiye’nin bu yıl Eurovision şarkı yarışmasına katılmamasının doğru bir karar olarak nitelendirerek, yeni bir alternatif sundu.

Yeniçeri TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin bu yıl yapılacak olan Eurovision şarkı yarışmasına katılmama kararını yerinde bulduğun söyledi. Yeniçeri, “Son yapılan Erovisyon yarışmalarında, Türkiye’den yarışmaya katılanların adından başka hiçbirşeyi Türkiye’ye ait değildi. Türkiye’yi temsilin Türkçe’yi temsil olduğunu yarışmayı düzenleyen komite unutmuştu. Böyle bir yarışmaya İngiliz sözlü şarkılarla katılmaktansa hiç katılmamak daha iyidir. İyi de oldu. İçinde Türk dilinden, Türk sesinden ve Türk duygusundan bir şey barındırmayan ekiplerle iştirak edilen yarışmalarda gerçekte Türkiye temsil edilmiyordu” diye konuştu.


Son Eurovision yarışmasında halk jürilerinin etkisinin azaltılmasıyla yarışmanın bir sanat faaliyeti olarak değil de daha çok sanatla kamufle edilmiş bir siyasal faaliyete büründüğünü söyleyen Yeniçeri, “Bu yarışma yerine Türkiye’nin önderliğinde Türk Avrasyavizyon adı altında Türk dünyasının tanıtımını da içine alan bir yarışma yapılamalıdır” dedi.


 Osmanlı Türkçe’sinin ders olarak okullarda okutulmasını talebini yineleyen Yeniçeri, basın mensuplarında üzerinde Osmanlıca yazan metinleri dağıttı.  Gazetecilere ‘Bunları aranızda anlayan car mı?’ diye soran Yeniçeri, “ Ben bu yazıyı elime aldığımda okuyamadığım için içim sızladı” dedi.  Yeniçeri, teklif konusuda ‘kendisi Osmanlıca biliyor mu ki’ yönünde eleştiriler geldiğini anımsatan Yeniçeri, “Dedelerimizin atalarımızın mezar taşlarını okuyamıyoruz. Bununla ilgili teklif vermek için Murat Bardakçı olmak gerekmiyor ki” dedi. Ak Parti’den verdiği bu kanun teklifine destek vermesin isteyen Yeniçeri “Eğer  Adalet ve Kalkınma Partisi desteklemezse temellerinin çürük olduğunu gösterir" dedi.

Soruları da  yanıtlayan Yeniçeri, Başbakan  Yardımcısı Bülent Arınç’ın BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak’a yönelik sözlerinin sorulması üzerine şunları söyledi:  “Sayın Arınç zaten  dağa çıkmış gibi. Dağdakilerin verdiği hasardan daha fazla hasarı konuşmalarıyla veriyor. Ayrılıkçı, etnik bölge temelli, tarihten gelen Cumhuriyeti sindirememenin sancıları içerisinde ağzına geldiği gibi konuşuyor. Bunlar terörü makulleştiren, normal gören konuşmalardır.      Gensoru görüşmelerinde 'ağzından çıkanı kulağı duysun' dedim ama ağzından çıkanı kulağının duymadığını bu söylemlerle bir kez daha öğrenmiş oluyoruz. Bu tür konuşmalar yapanlar, terör örgütünün taraftarlığını yapmış olmaktadırlar. Kendilerini kınıyorum”'

 Adnan Menderes'e itibarının iadesiyle ilgili Meclis'te bir çalışma yapılmasına ilişkin bir soru üzerine Yeniçeri, “Zaten milletin gönlündeki yerleri belli. Parlamento olarak aynı itibarı vermekte bir sakınca yok'' dedi.   CHP'nin 'Deniz Gezmiş ve arkadaşları içinde  aynı itibarı  verilmesi gerektiği yönündeki açıklamaların anımsatılması üzerine Yeniçeri, ''Menderes, Polatkan, Zorlu, millet tarafından seçilmiş insanlardı. Deniz Gezmiş ve arkadaşları ise ellerine silah almış ve düzene karşı devrim yapmaya kalkmış insanlardı. Bunları nasıl yan yana koyarak değerlendireceksiniz?” dedi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler