YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeniçeri "Kaset skandalının arkasında AK Parti vardır"
Yeniçeri "Kaset skandalının arkasında AK Parti vardır"
12 Şubat 2015 07:40
Kanal A'da Sınır İhlali programına konuk olan MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, kaset skandalının arkasında AK Parti'nni olduğunu söyledi. Yeniçeri, Paralel Yapı'nın MHP'ye sızdığı iddiasına ise, "Biz istemeden kimse sızamaz" dedi.

Kanal A'da Mehmet Toprak tarafında hazırlanan Sınır Ötesi programına konuk olna MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Başkanlık sistemi, Paralel Yapı ve kaset skandalına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin konuşmasından öne çıkan kısımlar şöyle:

Alpaslan Türkeş Başkanlık sistemini savunurken, bugün MHP neden başkanlık sistemine karşı?

"Merhum Başkanımızın 1970'lerde ortaya koyduğu görüş genel itibari ile doğru bir görüştür. Ancak şu an da Türkiye'nin geldiği 2015'li yıllarda, Türkiye'nin hali hiç 1970'lerin hali gibi değildir. Mesela 1970'lerde Türkiye'de PKK diye bir terör örgütü yoktu. Güneydoğu'da kendi kaderimizi kendimiz tayin edeceğiz diyen bir yapılanma da yoktu. Yine Türkiye Cumhuriyeti'nin başında milli olan Milli Görüş gömleğini çıkarıp BOP(Büyük Ortadoğu projesi) gömleğini giyen birisi de yoktu. Yine PKK ile anayasa ve kimlik tartışması yapan bir iktidar da yoktu. Yine başkanlık sistemini içselleştirmiş bir iktidar yok. O iktidar bugünde yok. Bugün iktidar Başkanlık sisteminde kendi gücünü mümkün olduğu kadar yaygınlaştıracak bir anlayışa sahip. Dolayısıyla 1970'li yılların şartları ile bugünün şartları farklı."

Padişahlık değil Cumhuriyet ve Demokrasi Türk geleneğinin devamı

" MHP bugünkü şartlarda başkanlık sistemine karşı. Arkadaşların meseleyi güzelleştirmek için, rafine hale getirip bir av olarak sunma çabasındalar. Federalist ve eyalet sistemi dışında bir başkanlık tartışması da doğru bir yaklaşım tarzı değil. Çünkü Osmanlı'da ki eyalet sistemi tartışılmalıdır diyen de, bu arkadaşların en üst düzeyde gelen unsurlarıdır. Bu söylemlerin aslında hiç bir derinliği yoktur. Şimdi çıkan şu kitap Osmanlı'da Devlet Başkanlığı... Bu kitabı Gençlik ve Spor Bakanlığı yayınlamış  Allah aşkına soruyorum. Osmanlı'da devlet başkanlığı mı vardı? Osmanlı'da imparatorluk vardı. Padişahlık vardı. Osmanlı tecrübesi Türk geleneğinin bir devamıydı ama Padişahlık Türk geleneğinin bir devamı değil. Cumhuriyet ve demokrasi Türk geleneğinin bir devamı. Onun için onlar birbirinden farklı. Burada Padişahlık sistemine devlet başkanlığı diyor bu bir sahtekarlıktır. Devlet başkanlığı sistemi Türkiye'de uygulanmamıştır."

"Dünya 5'ten büyüktür. Ama Türkiye'de Tayyip Erdoğan'dan büyüktür"

"Türkiye'de vesayet sorunu yoktur. Türkiye'de güçlü bir iktidar var ve Tayyip Erdoğan'ın istediği her şey gerçekleşiyor. Eğer Başkanlık sistemi olursa bu bir tek parti iktidarı dönemine dönüş anlamına gelir. Tayyip Erdoğan doğru söylüyor dünya 5'ten büyüktür. Ama Türkiye'de Tayyip Erdoğan'dan büyüktür. Ondan da öte Allah hepsinden büyüktür."

Paralel Yapı'dan MHP'ye sızmalar var mı? Konuşulan iddialar gerçek mi?

"Bu bir analiz bu bir ön alma hareketi. Sayın Gökçek devamlı bunu yapar. Şimdi Paralel Yapı'nın sınırları belli değil. Neye paralel diyorsunuz? Bir şeye paralel ise demek ki AKP ile paralel giden bir yapı var. Bu AKP devletine paralel bir yapı Kırmızı Kitaba geçip geçmemesi sorun değil Kırmızı kitaba Öcalan'da geçmişti, irticada geçmişti, Türk Milliyetçileri de geçti. Burada kimin geçirdiğine bakmak lazım. Bir kere bu olay çok yanlış tartışılıyor. Bir kere bunu önce bir konsepte bağlamak lazım. İkincisi bunu paralel yaptı, onu paralel yaptı, her şeyi paralel yaptı derseniz de size septik derler. Kuşkucu, şüpheci ve paranoyak bir hale gelirsiniz. Türkiye'de de şu an bir paralel paranoyası var. Meydana gelen her olaya paralel damgası vuruluyor.  Ben paralel yapı deyince hiç bir şey görmüyorum Ben elimdeki belgelerle konuşurum. Afaki konuşmam. İşkembe-i Kübra'dan hiç konuşmam. Ben devletten bekliyorum ki, paralel dedikleri kişiler hep AKP'nin içinden çıktı. Paralel dediğimiz kişiler 12 yıldır AKP ile kucak kucağaydı. Paralel dediğimiz kişilere siz ne istediniz de vermedik? diyen kişiler. Paralel dediğiniz kişiye Sayın Cumhurbaşkanı gözyaşları içerisinde hasret söylemleri içerisinde bulunuyordu. Şimdi önce çıksın 12 yılda, bu Cumhurbaşkanı bu Başbakan, bu AKP iktidarı bu paralel yapıya neyse bu yapı devleti nasıl teslim ettiğinin bir hesabını versin. Ondan sonra çıksın ortaya desin ki arkadaş çok tehlikeli bir durum oluyor. Bunlar derinleşiyor. Bunun şöyle belirtileri var. Buna karşı gerekeni iktidar ve muhalefet olarak el birliği ile ortaya koyalım. Kendi karşısına çıkan her şeyi karşısına alıp, darbeci deyip üzerine giden haklı haksız onlarca şeyi yapan, arkasından kendisine itirazlar geliştiren her yapı ve görüşe bu paralel ya da paralelci yaklaşmayı ben doğru bulmuyorum.

"Bize darbe yapıldı diyor. O zaman bir darbe davası açın. Ben ortada öyle bir dava görmüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı konuşuyor Sayın Başbakan konuşuyor ve bizimde onları onaylamamızı bekliyorlar. Bu doğru değil. Kendileri bundan soyutlanmış değil. Bir Paralel Yapı varsa, bunu Tayyip Erdoğan kurdurtmuştur. Bu yapıyı bizzat kendisi desteklemiş ve yönetmiştir. Şimdi iş kendisine döndü. Besle kargayı oysun gözünü şeklinde gerçekleşir bu işler. Şu anda gelinen noktada MHP'ye yapılan kaset operasyonunu da Paralel Yapı yaptıysa AKP ile birlikte yaptı. CHP'ye yapılan böyle bir operasyon olduysa, Deniz Baykal' karşı AKP bizzat içinde olduğu yapı ile yapıldı."

"Kaset Operasyonunun arkasında AKP vardır."

"Kaset Operasyonunun arkasında AKP vardır. AKP Paraleli kullanarak... Ya da ne diyorsa ona onu kullanarak AKP yaptı. Çünkü AKP'nin içerisindeki bir yetkilinin o yayınlanan sitenin parasını kendi kredi kartı ile ödediği biliniyor. Bu hükümete bildirilmesine rağmen üzerine gidilmedi. Siyah bir minibüsün MHP'nin önüne gelip, olanı biteni gözetlediği ve çektiği, tespit ettiği görüntüler ve aracın plaka numarası, ilgililere ulaştırıldı bunun üzerine gidilmedi. Şimdi ben olayı o boyuttan çıkarmak istiyorum. Mesele şu şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi büyüttüğü beslediği bir yapının, sonra kendisine dönmesi üzerine onu şeytan ilan ederek, herkesin bunun üzerine gitmesi gerektiği şeklinde bir yaklaşım içerisine giriyor. Bu yaklaşım etik değil doğru değil. Önce çıksınlar neden bu yapının oluşmasına izin verdiler onu açıklasınlar."

"MHP'ye biz istemedikten sonra kimse sızamaz"

"Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız özel ofislerine kadar kendilerini dinlettirmişler. Bakın cümleye dikkat edin. Eğer siz düşmanınızdan bir adım daha ileride olmazsanız, herkes birileri sizi kullanır. Devletin başında olanlar ön görücü ve proaktif olmalı. Sizin yanınıza gelen adam bile sizi kontrol ediyorsa, siz Dışişleri Bakanı iken sizi dinliyorsa ilk yapacağınız şey istifa etmektir. MHP ya da CHP'nin herhangi bir liderinin yanına kimse böyle sızamaz. Sızmaya çalışabilir ama MHP'nin çok güçlü bir arşivi var, çok güçlü bir hafızası var. MHP, AKP gibi her taraftan her geleni içine dahil eden bir yapı değil. MHP daha homojen bir yapı. Dolayısıyla biz istemedikten sonra, bize bir sızma söz konusu olamaz."

MHP istemezse AKP Türkiye'yi yönetemez

"MHP bugün iktidar değil. MHP'nin öyle bir derdi yok. MHP istese Türkiye'yi AKP idare edemez. MHP sokakları istese AKP 10 gün sonra iş başında değil. Siz öyle çok basit bakmayın bazı dinamikler, harekete geçtiği zaman ülke idare edilemez hale gelir ve bunun altından kimse kalkamaz. MHP ve onun Sayın Genel Başkanı Devlet Bahçeli son derece sorumlu, vatansever bir politika izliyor."

 

 

KANALAHABER / ÖZELİÇERİK

 

 

 

15:19
 // Ali
Tayyip Erdogan muhalefetin aklını almış artık bunlar gerçekleri görmez olmuşlar.ülke önemli deyil onlar için tekşey var tayyip erdoganı bitirmek başka hiçbirşey önemli deyil. İkibin yirmi üç yılına tayyip erdogan ülkenin devlet başkanı olacak isresenizde istemesenizde....
12 Şubat 2015 15:19
yeniçeri
 // metin
sen paraleli görmemeye dur hala, yakın zamanda her partiyi ziyaret edip size uğramadılar. sebebi bahçelinin paraleli yanına yaklaştırmamasıdır. kendisi açıkladı mhp ye sızmaya çalıştılar diye. ama mhp milletvekili paraleli göremiyormuş :)...
12 Şubat 2015 Perşembe 08:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler