YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Türkiye'yi herkes heyecanla bekliyor
Yeni Türkiye'yi herkes heyecanla bekliyor
18 Eylül 2014 14:40
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, yeni Türkiye'nin verdiği güçlü mesajların AB tarafında heyecan uyandırdığını ve algılandığını söyledi.

Brüksel temasları öncesinde Türkiye'nin AB Daimi temsilciliği'nde basın toplantısı düzenleyen Bozkır, "Yeni Türkiye'yi size anlattığım gibi (Avrupalılara da) anlattım. Çok da karşılık buldu. yeni Türkiye'yi herkes heyecanla bekliyor. Verdiğimiz güçlü mesajı algılamış vaziyetteler.

Benim bu temaslarım dahi algıladıklarının delili. Son 4 yıldır hiçbir AB Bakanı bu kadar güçlü bir programla Strasbourg ve Brüksel'de dolaşmadı. Siz bunları en iyi tahlil edecek kişilersiniz." dedi.

Bozkır, Cumhuriyet tarihinde ilk Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesinin ardından yeni bir Başbakan ve yeni bir Hükümet ile birlikte adeta "yeni bir Türkiye'nin" ortaya çıktığını ve bu yapının AB sürecine kuvvetli vurgu yaptığını, AB üyeliğinin Türkiye'n stratejik hedefi olduğunu ve bu doğrultuda her tüçlü çabanın ortaya konulacağını, reformların sürdürüleceğini açıkça teyit ederek önemli bir mesaj verdiğini anlattı.

Adeta eşzamanlı olarak AB'de üst düzey görev değişiklikleri yaşandığını, önümüzdeki aylarda AB Komisyonu ve AB Konseyi'nde yeni isimlerin sorumluluk alacağını belirten Bozkır, bu dönemde Türkiye'nin yeni bir AB iletişim stratejisiyle üyeliğe giden yolun önündeki engelleri üstesinden gelmeyi hedeflediğini ifade etti.

Basın toplantısında "Türkiye'nin Yeni Avrupa Birliği Stratejisi'ni" açıklayan Bozkır, 3 ayaklı stratejinin siyasi reform sürecinin devamı ve özümsenmesi, Türkiye'nin AB müktesebatına uyumu ile iç ve Avrupa kamuoylarına yönelik AB iletişim stratejisinden oluştuğunu belirtti.

Siyasi reformlar kapsamında bu sürecin Türkiye'de özümsenmesi ve herkesçe sahiplenilmesinin sağlanacağını anlatan Bozkır, uygulamada esas organın Reform İzleme Grubu olacağını, daha aktif hale gelecek bu yapının yasa tasarılarının hazırlanması, onaylanması ve uygulanmasına öncülük edeceğini kaydetti.

AB müktesebatına uyum kapsamında ilki 2015 ortasına kadar atılacak adımlar ve ikincisi 2015-2019 döneminde yapılacaklar olmak üzere iki Ulusal Eylem Planı hazırlayacaklarını belirten Bozkır, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde siyasi engellerin kalkması halinde açılan 14 fasla ilaveten 14 faslı daha kısa sürede açabilecek ve kapanan 1 faslı 13-14'e yükseltebilecek durumda olduğunu dile getirdi.

Volkan Bozkır, iletişim stratejisi bağlamında Türkiye'de halen yüzde 55'ler düzeyinde bulunan AB üyeliğine desteğin kararsızların da ikna edilerek daha da yükselmesini ve yakalanacak bu ivmeyle reformların daha da hızlandırılmasını hedeflediklerini ve diğer taraftan AB kamuoyunda Türkiye hakkındaki olumsuz algıların düzeltilmesi için siyasi temasların ve sivil toplum diyaloğunun artırılmasının önemli olduğunu belirtti.

AB Bakanı Bozkır, yeni iletişim stratejisini en gec Kasım başında açıklayacaklarını bildirdi. Bozkır, sosyal politika ve istihdam faslıyla ilgili bir soru üzerine "Bu fasıl açılmasa dahi Türkiye'de bütün hazırlıkları yürütülmüş bir fasıldır. Dolayısıyla bu fasıl açılmadığından kaynaklanan kazalarla (iş kazalarıyla) ilgili atfedilebilecek hiçbir eksiklik yoktur" dedi.

Türkiye'nin iş kazalarının önlenmesi kapsamında bu faslı ilgilendiren adımları daha önceki yıllarda attığını belirten Bozkır, memurlara grev hakkıyla ilgili bir anayasa değişikliğini bekleyen sosyal politika ve istihdam faslının muhtemelen önümüzdeki yıl açılabileceğini dile getirdi.

Kendi ilerleme raporumuzu yayınlamak doğru değil 

Volkan Bozkır, Türkiye'nin geçmiş yıllarda AB ilerleme raporlarına cevap olarak kendi ilerleme raporunu yayınlama uygulamasından vazgeçeceğinin sinyalini verdi. AB Bakanı Bozkır, bununla ilgili bir soruya, "AB ile ilişkilerimizde birbirimizi kırarak, sert söylemlerle ve AB sisteminde olmayan belge yayınlarıyla ilerlememizin doğru olmadığı kanaatindeyim.

Dolayısıyla, beğenmediğimiz noktayı tanımıyorum psikolojisi içersinde ben de bir rapor yayınlayacağım dediğiniz zaman bu raporun bir faydasının olmadığını da gördük. Türkiye'nin kendi başına, hiçbir sistem içinde kaydı olmayan bir belge yayınlamaktan vazgeçmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Bozkır, amaçlarının 8 Ekim'de yayınlanacak AB İlerleme Raporu'nun doğru bilgi ve teşhislerle çıkmasını sağlamak olduğunu ve bu doğrultuda temaslarda bulunacaklarını söyledi. Bakan Bozkır AB'ye, Türkiye'ye yönelik tenkitlerde içerik ve üslübun doğru olmasına dikkat etmesi çağrısında bulundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler