YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Yeni Türkiye‘yi dünyaya anlatacaklar
Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği Büyükelçiler Konferansı'na, Türkiye'yi yurtdışında temsil eden diplomatlar katılacak. Konferansta "Yeni Türkiye" ile "Dış Politikada Süreklilik ve Değişim" temaları işlenecek.
‘Yeni Türkiye‘yi dünyaya anlatacaklar
04 Ocak 2015 / 10:57 Güncelleme: 04 Ocak 2015 / 11:20

Dışişleri Bakanlığı'nın güncel konular ve sorunları tartıştığı, gelenekselleşen Büyükelçiler Konferansı'nın 7'ncisi yarın toplanacak. 9 Ocak tarihine kadar devam edecek konferans, "Yeni Türkiye" temasıyla gerçekleştirilecek.

İlk ayağı yarın Ankara'da toplanacak olan konferansın, 9 Ocak'taki ikinci bölümü ise Çanakkale Savaşlarının 100'üncü yıldönümü olması nedeniyle Çanakkale'de yapılacak. Konferansın bu yılki yabancı konukları, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile Arjantin, Hollanda ve Nijerya Dışişleri Bakanları olacak. Bakanlığın yurtdışı ve merkez teşkilatında görevli yaklaşık 150 büyükelçinin katılmasının öngörüldüğü konferansta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu da Türkiye'nin önceliklerini anlatacak.  

Reform paketleri konuşulacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayacak konferansta, aralarında Adalet, İçişleri ve AB bakanlarının da bulunacağı isimler, büyükelçilere, yargı ve güvenlik reformu, Türkiye'nin AB süreci, ekonomi ve enerji politikaları, IŞİD'le mücadele, Suriye'deki gelişmeler ve paralel yapıyla mücadele konularında birifingler verecek.

MİT Müsteşarı da toplantıya katılacak

Toplantıda, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı askeri yetkililerin de büyükelçileri bölgedeki gelişmeler ve bunların Türkiye'ye etkileri konusunda bilgilendireceği ifade ediliyor. Konferansa katılacak büyükelçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile de bir araya gelecekler. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda büyükelçilere akşam yemeği verecek. 9 Ocak'ta yapılacak olan Çanakkale'deki oturumlarda, uluslararası topluma "barış" mesajı verilecek.

 

AKŞAM

11:55
 // mustafa
DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR. bize kara propaganda yapan büyüklere anlatmak boşa olur. diger küçüklere anlatın. daha çok taraftarımız olur....
04 Ocak 2015 11:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler