YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Türkiye yeni Ortadoğu demektir
Yeni Türkiye yeni Ortadoğu demektir
03 Mart 2015 15:36
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyaretini değerlendirdi. Tan, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında gelişen ilişkilerin İslam dünyasındaki birlik ve beraberliği geliştireceğini söyledi.

Tan sözlerine şöyle devam etti:

1.7 milyarlık islam dünyasının %70-80'lik kısmını sünniler oluşturuyor. Bu Sünni nüfusun önde gelen üç ülkesi Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır'dır. Bu nedenle Türkiye ile Suudi Arabistan'ın ilişkileri İslam dünyası açısından önemlidir. AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye'nin Suudi Arabistan ile olan ilişkileri geçmiş dönemlere göre daha gelişti.

Arap Baharı'nın ardından Türkiye Arap halklarını destekledi. Bu destek Suudi sarayında kuşkuyla karşılandı. Arap baharı gelişirse Suudi hanedanına karşı Arapların ayaklanacağı endişesiyle Türkiye ile ilişkiler zayıfladı.

Kral Selman, daha prens iken, veliahtlık sürecinde de Türkiye ilişkileri yi olan birisiydi. Siyaset
çizgisi Türkiye'ye yakın. Bu yakınlık Arabistan'ın Sisi'ye verdiği desteğinde yok olmasına sebep oldu. Bundan sonra Ankara ile Riyad'ın, hatta Katar'ın daha yakın çalışacağını, bölge sorunlarına daha hızlı müdahale edeceğini söyleyebiliriz. Bunu belki ilk olarak Suriye'de, eş zamanlı olarak Irak'ta görebiliriz.

Bu ilişkiler darbeci Sisi'nin geleceğini, Libya'da halife Habder'in geleceğini etkileyecek kadar önemlidir. Bundan sonra bölgedeki diktatörler, darbeciler daha da sıkışacaklar, daha da çaresiz hale gelecekler. Bu görüşmelerden sonra arap baharı yeni bir boyut kazanabilir.

Yeni Türkiye yeni Ortadoğu demektir

Yeni Türkiye %80,90 tamamlandı. kalan eksikler ise çözüm süreci ve yeni anayasa. Bunlarda gerçekleştirildiğinde yeni Türkiye tam anlamıyla tamamlanmış olacaktır. Yeni Türkiye yeni Ortadoğu, yeni Ortadoğu'da Yeni Dünya Düzeni'ni getirecektir. Bu cümle belki iddialı gelebilir ama inşallah önümüzdeki süreçte yaşayanlar görecektir. Bu sadece Türkiye'nin meselesi değil, 1.7 milyarlık İslam dünyası'da bu süreci bekliyor. Bu beklentileri hiçbir yöneticinin hiçbir siyasetçinin boşa çıkarmaya hakkı yoktur. Tüm bu gelimeler neticesinde İslam dünyasının derlenip toparlanma, birlik ve beraberlik sürecine başladığını görüyoruz.

Sisi'ye ayağını denk al mesajı

Mısır'da darbeyi desteklemeyen, darbeye karşı çıkan generaller var. Bunlar komuta kademesinin neredeyse yarısını oluşturuyor. Ses kayıtlarının Türkiye üzerinden yayınlanıyor olması da Sisi'ye anlamlı bir mesajdır. Verilen mesaj, "En yakınındaki adamlara bile güvenme, bu iş tersine dönecektir. Ayağını denk al. Eğer İhvan'ın yargılamaya, idam etmeye, katletmeye kalkışırsan bunun faturası sana ağır ödettirilir" mesajı veriliyor.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Kürt Türk kardeş ağaa
 // şuayip sucu
GERİ SAYIM BAŞLADI AĞAA

Korkunun ecele bir faydası yoktur!...İslam Ümmetinin Birliği Türkiye nin önderliğinde muhakkak gerçekleşecektir!....Bundan hiç kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın!....RABBİM sadece Ümmeti bu büyük birliğe zorluklar ile imtihan ederek hazırlıyor!...Bugün çektiğimiz tüm sıkıntılara birde bu gözle bakınız!....

HEDEF 2023'SE BİZ 2015'DE BAŞKANLIK SİSTEMİ'Nİ VE YENİ ANA'YASAYI HAZIR HALE GETİRECEĞİZ.
HEDEF 2071'SE 2033'DE GÜÇLÜ VE İRİ BİRLİĞİMİZİ DÜNYA'YA İLAN...
04 Mart 2015 Çarşamba 03:58
deneme
 // deneme
Denmemişse...
03 Mart 2015 17:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler