YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Türkiye oyun kurucu olacak!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nca hazırlanan ve AK Parti hükümetlerinin 12 yılda attığı adımların derlendiği "Sessiz Devrim" kitabının 4. baskısı için "Önsöz" kaleme aldı.
Yeni Türkiye oyun kurucu olacak!
22 Ocak 2015 / 08:49 Güncelleme: 22 Ocak 2015 / 08:56

Erdoğan'ın "Cumhurbaşkanı" sıfatıyla kaleme aldığı önsözde şu mesajları öne çıktı:

Sessiz devrim gerçekleştirdik

Geçen süre içinde, kalkınma hamlelerimize paralel olarak terörle mücadele, demokratikleşme ve hukuk alanlarında her biri 'sessiz devrim' olarak adlandırılan dev adımlar attık. Ne güvenlikten ne de demokrasiden ve özgürlüklerden taviz verdik. Toplumsal barışı tesis etmek için ezber bozan bir yaklaşımı esas aldık ve yeni bir 'güvenlik paradigması' geliştirdik...   

Hukukun gücü ilkesi

Yargıya hakim olan vesayetçi anlayışı yıkarak yerine çok daha sivil, çok daha özgürlükçü bir yapıyı tesis ettik; güçlünün hukuku yerine, hukukun gücü ilkesini yerleştirdik. Yeni Türkiye, kadim medeniyet değerlerimizin ışığında örgütlenen, çağı yakalamış, bölgesinde ve dünyada etkin, güçlü ve söz söyleyebilen, aktif, oyun kurucu bir Türkiye olacaktır.   

Başbakan'dan lider ülke vurgusu

Başbakan Ahmet Davutoğlu da ilk kez "Başbakan" sıfatıyla yazdığı önsözde “Bu ülkenin her karış toprağında yaşayan insanlarımız kendilerini bu milletin eşit ve özgür vatandaşları saydığı sürece Türkiye 'lider ülke' konumunu daha ileriye taşıyacaktır. Türkiye'nin, son on iki yılda yaptıklarına bakıldığında, tüm bu adımların bir tür 'sessiz devrim' olarak nitelendirilmesi yanlış olmayacaktır” ifadeleri yer aldı. 

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler