YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni sınır kapısı geliyor
Yeni sınır kapısı geliyor
22 Ocak 2011 10:35
Nusaybin Sınır Kapısı'nın temeli 29 Ocak'ta atılıyor...

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Türkiye ile Suriye arasında yapılacak olan Nusaybin Sınır Kapısı'nın temelinin 29 Ocak'ta Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla atılacağı bildirildi.

Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Aktaş, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, temel atmaya hazır hale getirilmesi amacıyla zemin çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti.

Sınır kapısının yapımı için 2008 yılında 216 dönüm mayınlı sahanın temizlendiğini hatırlatan Aktaş, tek gümrük sahasının olacağı Suriye ile ''Kardeş Kapı'' modeli olarak işletilecek Nusaybin Sınır Kapısı'nın Türkiye'de ilk olduğunu ve başka örneğinin bulunmadığını, dünyada da ikisi ABD, biri İsviçre olmak üzere 3 örneği bulunduğunu ifade etti.

Aktaş, şöyle dedi:

''29 Ocak'ta yapılacak temel atma töreni için hazırlıklar son aşamaya geldi. Tek mühürle geçişlerin yapılacağı Kardeş Kapı modeli ile Türkiye, Ortadoğu'ya daha kolay açılacak. Yapılacak kapının Habur Sınır Kapısı'nın iş yükünü yüzde 50 oranında hafifletecek. Suriye üzerinde Irak'a geçişlerde ise mesafe kısalacak. Yeni açılacak kapıdan Suriye üzerinden Irak'ın Musul kentine gidilebilecek. Bu yol Habur Sınırı'na göre yaklaşık 150 kilometre daha kısa ve daha güvenli bir yoldur. Son yıllarda Suriye ile gelişen olumlu ilişkilerden memnuniyet duymaktayız. Bu ilişkilerin ticari faaliyetleri daha da güçlendireceğine inanıyoruz. 'Kardeş Kapı' modeli ile Nusaybin Sınır Kapısı'ndan 'tek mühür' ile işlemler daha hızlı olacak. Kapı Ortadoğu'ya açılan önemli merkezlerden biri olacak.''

Aktaş, yapımı üstlenen inşaat firmasının inşaat çalışmalarını Ağustos'ta bitireceğine dair söz verdiğini kaydederek, kapının istihdam yaratacağını, bölgeye ekonomik canlılık getireceğini ve kapının açılacağının da bölgede sevinç yarattığını söyledi.

Kapının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yap-işlet-devlet modeliyle yapılacağını ve temelinin 29 Ocak Cumartesi günü atılacağını belirten Aktaş, törene Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye Maliye Bakanı Muhammed El Hüseyin ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun katılmasının beklendiğini bildirdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler