YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni küresel düzen Müslümanların lehine değişiyor
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Amerika Savunma Bakanı Chuck Hegel'ın Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Amerika'nın Hristiyanlara IŞİD üzerinden Müslümanları hedef gösterdiği savunan Tan "Müslümanlar dünya düzenini değiştiriyor" dedi.
Yeni küresel düzen Müslümanların lehine değişiyor
24 Kasım 2014 / 14:30 Güncelleme: 24 Kasım 2014 / 15:59

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Kanal A Haber Merkezi'nde çarpıcı açıklamalar yaptı. Tan, Amerika önderliğinde Batı Dünyası'nın 20 yüzyılda kurdukları manda düzeninin Müslümanlar tarafından yıkılmaya başladığını, Batı'nın telaşının bundan kaynaklı olduğunu iddia etti.

IŞİD üzerinden Batı'ya Haçlı mesajı 

Amerika Savunma Bakanı Chuck Hegel'ın, "Dünya hiç olmadığı kadar tehlikeli. Gözlerimizin önünde yeni bir dünya düzeni oluşuyor" sözlerini anımsatan Tan, bu sözün Amerika ve Batı'nın düşüncesini yansıttığını belirtti.

Amerika ne Esed'i önemsiyor ne de Sisi'yi diyen Tan, "Amerika Batı toplumlarına daha büyük hedef koyuyor. IŞİD'i İslam Devleti olarak görüyor. Dolayısıyla IŞİD'e karşı savaşın İslam'a, İslam Devleti'ne ve Müslümanlara karşı olduğu algısını yerleştirmeye çalışıyor" diye konuştu.

Amerika ve Batı IŞİD'i bitiremez

Amerika öncülüğündeki koalisyon güçlerinin IŞİD'i bitiremeyeceğini savunan Tan, "Her gün IŞİD'e binlerce yeni eleman katılıyor. Yüzbinlerce sempatizanı ve elemanı Amerika ve Avrupa'da yaşıyor.

IŞİD gerçeğini gören aklı başında uzmanlar IŞİD'in askeri ve operasyonel açıdan profesyonel, maddi gelir ve silah temini açısından da rahat pozisyonda olduğunu gördükleri için bu mücadelenin boşa olduğunu söylüyor. Ancak Amerika'daki askerler ve siyasiler bu gerçeği göremiyor.

Arap Baharı Manda Düzeni'ne karşı duruşun ürünüdür

Amerika'nın değişen dünya düzenini önceden gördüğünü, ancak daha yeni konuşmaya başladığını belirten Tan, arap baharı ve sonrasında yaşanılan gelişmelerin Amerika ve Batı'nın öngördüğünden daha büyük boyutlara ulaştığını söyledi.

Tan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben 4 yıldır söylüyorum bu sömürü düzeni yıkılacak diye. Arap Baharını da bu minvalde değerlendirmek gerekir. Bazıları Arap Baharı'nın Batı kaynaklı ya da Batı destekli olduğunu söylemişlerdi. Ancak özellikle Mısır'da Mursi'nin darbe ile indirilip yerine Batı destekli Sisi'nin gelmesi Arap Baharı'nın Batı kaynaklı değil Müslüman halklar kaynaklı olduğunu kanıtlıyor.

Mursi Mısır'da halkoyu ile seçilen ilk Cumhurbaşkanıydı. Ne oldu? Batı ve İsrail'in desteklediği Sisi darbe yaptı. Mısır'da Sisi, Suriye'de Esed ne kadar daha iktidarda kalabilir ki? Daha önceki Batı destekli diktatörler devrilmedi mi?

Desteğini halktan almayan iktidarda kalamaz. Esed birkaç yıldır iktidarda kalmayı başardı. Ne kadar daha kalabilir ki? Eninde sonunda halk onu oradan indirecek."

Putin yalnız kaldığı için Türkiye'ye mecbur

Rusya'nın Ukrayna hamlesinde yanlış yaptığını ve tuzağa düştüğünü dile getiren Tan, "Rusya Batı'nın ekonomik ve siyasi ambargosu yüzünden derin bir yalnızlık yaşıyor. Bu ambargo ve yalnızlıktan kurtulmak için Çin ve Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyor. Bundan dolayı Türkiye'ye mecbur. Türkiye bu süreçte Rusya'nın Esed'e verdiği desteği geri çekmesini de isteyecektir ve istiyordur. Putin de zorda kaldığı için Esed'i bir kalemde bile silebilir" dedi.

Tan, "Amerika ve Avrupa Rusya ile Türkiye'nin yakınlaşmasını ve ilişkilerini geliştirmesini istemez. Zaman içerisinde Batı'nın tepkilerini de dahan et olacak görebileceğiz" diye konuştu."

Vatikan bu çatışmaların tam ortasında

Papa'nın 3 ay önce küresel sistemin değişmesiyle ilgili olarak, "Üçüncü Dünya Savaşı başladı ama parça parça devam ediyor" sözlerini anımsatan Tan, 11 Eylül saldırılarının ardından Amerika'nın Afganistan ve Irak saldırılarının arkasında da Vatikan'ın olduğunu dile getirdi. Ebu Gureyb cezaevinde işkence yapan caniler Vatikan askeridir diye konuştu.

Vatikan'ın Türkiye'ye yönelik pozitif sözlerine kesinlikle kanmamalıyız diyen Tan, "Amerika nasıl ki bize düşmansa Vatikan da o denli düşmandır" dedi.

Alevi açılımı başarıya ulaşacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Tunceli ziyaretini de değerlendiren Alper Tan şöyle konuştu: 

"Aleviler ile devlet arasında 19. yüzyıldan beri süregelen br güvensizlik var. Bu güvensizlik ortamı aşıldığı anda geri kalan süreç daha kolay olacaktır. Bu sürece karşı çıkanların büyük kısmı Alevi olmayanlardır. Bunlar süreci provoke ediyor. Alevi vatandaşlarımızın bunlara kanmaması gerekir."

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler