YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni insansız hava aracı
Hedefine intihar dalışı yapan insansız hava aracı geliştirildi
Yeni insansız hava aracı
10 Eylül 2011 / 10:34 Güncelleme: 10 Eylül 2011 / 10:35
ABD ordusunun Afganistan'daki operasyonlarında kullanması öngörülen 'kamikaze' insansız hava aracı üretildi. Çantada taşınabilir ve tek kullanımlık olan 'Switchblade' adlı küçük araç, tespit ettiği düşmanının üzerine roket gibi inip patlıyor.

Oldukça basit bir teknolojiye sahip olduğu belirtilen Switchblade'in, özellikle pusuya düşürülen araçlarda, ateş altındaki askerlerin düşmanlarını bulup etkisiz hale getirmesinde önemli bir silah olacağı kaydediliyor.

Merkezi ABD'nin California eyaletinde bulunan teknoloji firması AeroVironment'in geliştirdiği Switchblade, bağımsız hareketli ya da sabit hedeflere karşı yüksek hassasiyetli vuruş imkanı sağlıyor. Hava aracı, bir tüpün içinden fırlatıldıktan sonra uzaktan kumanda ile havada yönlendirilebiliyor. Üzerindeki kamera sayesinde yerde kendisini kontrol eden kişiye görüntü akışı sağlayan araç, gizlenmekte olan düşmana havadan saldırabiliyor.

Yaklaşık 1,36 kilogram ağırlığında olan insansız hava aracı, dürbünü, operatör konsolu ve fırlatma cihazı ile birlikte 30 saniyede işlevsel hale getirilebiliyor. Bütün sistem bir sırt çantasına sığabiliyor. 100 metre kadar yükselebilen Switchblade, 20 saniyeden daha kısa bir sürede hedefine doğru dalış yapabiliyor. Fırlatmadan sonra hedef eğer vurulamayacak bir pozisyona geçerse, araç havada 30 dakika boyunca bir akbaba gibi bekletilebiliyor. Switchblade, düşmanına 128 - 160 kilometre hızla çarpıp kendisini infilak ediyor.

'Sihirli mermi' adı da verilen insansız hava aracını üreten AeroVironment, ABD ordusuyla 4,9 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Switchblade, seri üretime geçtikten sonra Amerikan ordusunun özel operasyonlar envanterine önümüzdeki yıl eklenecek.

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler