YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni ihanetler böyle önlenecek!
TSK, MİT ve Emniyet'in "Taşınır Mal Yönetmeliği" değiştirildi. Bundan böyle insani yardım taşıyan araçlar sadece "görev emri" ile yola çıkabilecek. Savcılık veya kolluk "irsaliye düzenlenmediği" gerekçesiyle keyfi işlem yapamayacak.
Yeni ihanetler böyle önlenecek!
31 Ocak 2015 / 08:07 Güncelleme: 31 Ocak 2015 / 08:22

Suriye'deki Türkmenlere tıbbi ve insani yardım taşıyan MİT TIR'larına yönelik derin operasyon ve oluşturulmak istenen Türkiye karşıtı algı, hükümeti önlem almaya yöneltti.

Konuyu Bakanlar Kurulu'nda değerlendiren Hükümet, TSK, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Taşınır Mal Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Yönetmelikte, "irsaliye düzenlemeden nakledilebilecek" malların listelendiği hüküm genişletildi.

Daha önce, su, likit gaz, yağ, toprak, kum, çakıl ve gübre gibi maddelerle sınırlı olan listeye, başta ilaç olmak üzere tıbbi yardım, tıbbi sarf malzemeleri ile temsil ve tanıtım amaçlı gıda maddeleri de eklendi.

Uluslararası anlaşmalar kapsamındaki tedarik edilmesi zaruri olan malların nakliyesinde de irsaliye zorunluluğu kaldırıldı. Bundan böyle MİT, TSK ve Emniyet'e ait araçlarla "taşıma irsaliyesi düzenlemeden" tıbbi ve insani yardımlar nakledebilecek.

Bu araçlar, sadece "görev emri" ile yola çıkabilecek. Savcılık veya kolluk, "irsaliye düzenlenmediği" gerekçesiyle keyfi işlem yapamayacak.

Araçlardaki görevliler, kolluk tarafından yapılacak kontrollerde, sözlü beyanda bulunarak "görev emrini" ibraz edecek. Tıbbi ve insani yardım taşıyan bu araçlarda, gerekçesi somut delillere dayanan mahkeme kararı bulunmadığı sürece arama yapılamayacak.

Yetkinin kötüye kullanımını frenler

Yönetmelik değişikliğini Akşam'a değerlendiren Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, bunun paralel yapılanmanın Türkiye'yi itibarsızlaştırma girişimlerine karşı alınmış bir önlem olduğunu söyledi.

Orakoğlu "Paralel örgüt ihanette sınır tanımıyor. Yine benzer bir senaryo sahneleyebilir. Değişiklik, savcı cübbesinin sağladığı yetkinin kötüye kullanımını frenleyecektir" diye konuştu. 

Mizansen hazırladılar! 

Suriye'deki Türkmenlere 19 Ocak 2014'te tıbbi ve insani yardım götüren MİT'e ait TIR'lar, dönemin Adana Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı'nın talimatıyla, Ceyhan yakınlarında jandarma tarafından durdurulmuştu.

Kimliklerini gösteren MİT görevlileri, üzerlerine silah doğrultularak yere yatırılmış ve bu görüntüler medyaya servis edilmişti. Olay uluslararası medyada, "Türkiye terör örgütlerine yardım ediyor" çarpıtmasıyla yer almıştı.

Olayın ardından yapılan soruşturmada, Türkiye karşıtı algı oluşturmak amacıyla mizansen oluşturulduğu ve bu mizansene uygun ihbar yapıldığı ortaya çıkmış ve 13 jandarma görevlisi hakkında dava açılmıştı. Cumhuriyet savcıları Aziz Takçı, Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Özcan Şişman ve Yaşar Kavalcıklıoğlu'nun soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmalarına karar verilmişti.  

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler