YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni hükümetin şifreleri belli oldu
Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la son kez istişare etmeye hazırlandığı yeni Bakanlar Kurulu listesinde, tam donanımlı isimlere ağırlık verdi ve bölge dengelerini göz etti.
Yeni hükümetin şifreleri belli oldu
21 Kasım 2015 / 07:46 Güncelleme: 21 Kasım 2015 / 08:01

Başbakan Davutoğlu, yeni Bakanlar Kurulu listesi üzerindeki çalışmalarını tamamladı,

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunmaya hazırlanıyor. 64'üncü Hükümet'teki görev dağılımını şekillendiren Davutoğlu, son istişareyi Külliye'de Erdoğan'la yapacak. "Güçlü", "reformist", "tecrübeli" bir kabine hazırlayan Davutoğlu'nun, 316 milletvekilinin nitelikleri kadar, yeni hükümetin hedef ve önceliklerini dikkate alarak listeyi oluşturduğu ifade ediliyor. 

ÇEKİŞME İSTENMİYOR 

Yeni kabine oluşumunde en önemli hassasiyet noktasının "uyum" olduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da altını çizdiği "uyumlu kabine", Başbakan Davutoğlu'nun da önceliğiydi. Dört yıllık süreçte gerekli düzenlemelerin sorunsuz hayata geçirecek kadro hazırlandı. 

7 BÖLGEDEN BAKAN VAR

Hangi bölgeden, ne kadar oy çıktığına bakılmaksızın, yedi bölgeden de bakanların kabinede olduğu belirtiliyor. 1 Kasım seçimlerinde oy patlaması yapan bazı illerden seçilen isimlerin ise "bakanlık"la ödüllendirildiği kaydediliyor. 

'MİNİ KABİNE' HESABI 

Davutoğlu, "ekonomi", "dış politika ve güvenlik", "reformlar" alanındaki üç "mini kabine" yapılanmasıyla Bakanlar Kurulu'nun çalışacağını belirtmişti. Bu alanlarda süreçlerin hızlı işlemesi için "tam donanımlı" isimlerin işin başında olacağı kaydedildi. 

REFORMiST KABiNE 

Yargıdan eğitime, bürokrasiden diplomasiye kadar çeşitli alanlarda "reformlar" yeni döneme damga vuracak. En öncelikli hassasiyet ise yeni anayasa ve Başkanlık olacak. 

DENEYiMLi İSiMLER 

Başbakan Yardımcısı sayısını artıracağı belirtilen Davutoğlu'nun, bakanlıklar arasında "koordinasyon" rolü üstlenecek isimleri "deneyimli  vekiller arasından seçtiği ifade ediliyor.

'DiNAMiZM' HEDEFi 

Davutoğlu'nun "dinamik" bir kabine yapılanması kapsamında, hem geçmişte hem de seçim sürecinde "performans"larıyla öne çıkan isimlere kabinede yer açtığı belirtiliyor. 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler