YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni hükümet nasıl kurulur?
Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre AK Parti, tek başına hükümet olacak kadar milletvekili çıkaramıyor. Yeni hükümet nasıl kurulur? Oluşabilecek koalisyon senaryolarıysa şu şekilde;
Yeni hükümet nasıl kurulur?
08 Haziran 2015 / 00:59 Güncelleme: 08 Haziran 2015 / 03:00

AK Parti’nin tek başına hükümet kuracak kadar vekil kazanamamasının ardından akıllara yeni hükümetin nasıl kurulacağı sorusu geldi.Yeni hükümet nasıl kurulur? 

Resmi olmayan Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarına göre yeni hükümet nasıl kurulur?  AK Parti’nin tek başına hükümet kuracak kadar vekil kazanamamasının ardından akıllara yeni hükümetin nasıl kurulacağı sorusu geldi.

İlk belirlenen sonuçlara göre AK Parti 258, CHP 132, MHP 81, HDP ise 79 milletvekili ile Meclis’te olacak. Bu sonuçlarla AK Parti’nin tek başına iktidar olma ihtimali yok. 

Oluşabilecek koalisyon senaryolarıysa şu şekilde;

AK Parti’nin azılık hükümeti kurması. AK Parti dışarıdan herhangi bir başka partinin desteğini alarak hükümeti kurabilir.

AK Parti ve MHP’nin sandalye sayısı hükümeti kurmak için yeterli sayıya ulaşıyor. En muhtemel ihtimaller arasında AK Parti – MHP koalisyon hükümeti görülüyor.

Bir diğer ihtimalse AK Parti ve CHP’nin birlikte hükümet kurması . Ancak bu ihtimali CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu reddetmişti. 

Başka bir senaryo HDP ve AK Parti’nin hükümeti kurması ki bu senaryoyu HDP lideri Demirtaş, barajı geçmeleri durumunda AK Parti ile işbirliği yapmayacaklarını söylemişti. 

En son senaryo ise CHP, MHP ve HDP’nin bir araya gelerek hükümeti kurması. Ancak bu ihtimal HDP ile MHP’nin siyasi görüş olarak bir araya gelmesinin imkansızlığı nedeniyle çok düşük bir ihtimal.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler