YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni hükümet güvenoyu aldı
Yeni hükümet güvenoyu aldı
13 Temmuz 2011 19:29
AK Parti hükümeti 322 oyla Meclis'ten güvenoyu aldı. Erdoğan başkanlığındaki 61.hükümet daha sonra Anıtkabir'i ziyaret etti.

 AK Parti Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında kurulun 61. Hükümet TBMM'den güvenoyu aldı.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiminde çalışmalarını sürdüren Genel Kurul'da, hükümet için güvenoylaması yapıldı. Toplam 495 milletvekilinin katıldığı oylamada 322 milletvekili evet, 173 milletvekili de hayır oyu verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kısa konuşmasında, 61. Hükümet'e güvenoyu verilmesine teşekkür ederek, şunları kaydetti:

''Önümüzde çok iddialı, yoğun bir sürecin olduğunu biliyorum. İnanıyorum ki egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olduğu bu kutlu çatı altında büyük bir mücadeleyi, geleceğe yönelik, hep birlikte vereceğiz. Buradaki dayanışmamız, birliğimiz, beraberliğimiz ülkemizi, Türkiyemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmada önemli bir imtihan olacaktır. Bu imtihanı beraber başaracağız, beraber vereceğiz.''

Erdoğan, konuşmasının ardından AK Parti sıralarında grup başkanvekilleri, CHP grup başkanvekilleri ve bazı milletvekilleri ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaştı.

Bu arada, güvenoylaması sırasında, elektronik sistemle oylama yapılırken bazı milletvekilleri sisteme giremedi. Yeni milletvekillerinin sisteme giremeyenlere yardımcı oldu. Ancak, sisteme giremeyen çok sayıda milletvekili oy pusula gönderdi. Sadık Yakut, milletvekillerinin sisteme giremediğini belirterek, ''Acele etmeyin, tüm pusulaları alacağız'' dedi. Oy pusulası gönderiminin yoğunlaşması üzerine, Yakut milletvekillerinin hem elektronik sisteme girerek oy vermek istemesi ve hem de pusula göndererek oy kullanması nedeniyle birleşime beş dakika ara verdi. Bu sırada oy sayımı devam etti. Ancak, sisteme girmesine karşın pusula gönderme yoluyla oluşacak mükerrerliğin önlenmesi amacıyla yapılan sayım yaklaşım işlemi 1.5 saate yaklaştı.

61.HÜKÜMET ATA'NIN HUZURUNDA

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulan 61'inci Hükümetin üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti.

Başbakan Erdoğan ve 61'inci Hükümetin bakanları, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Başbakan Erdoğan, mozoleye üzerinde ''61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı. Saygı duruşunun ardından Misak-ı Milli Kulesine geçen Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Cumhuriyetimizin banisi Büyük Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisinden güvenoyu almış ve görevine başlamış 61'inci Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak manevi huzurundayız.

Milletimizin takdir ve tercihiyle üçüncü dönemde de vazife yüklenmiş bir Hükümet olarak 'en büyük eserim' dediğiniz Cumhuriyetimizi yüceltmeye, ülkemizi büyütmeye, milletimizin itibarını daha da artırmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarını gerçekleştirmenin verdiği heyecanla bu üçüncü dönemde de ülkemize ve milletimize hizmetler kazandırma kararlılığındayız.

Cumhuriyetin kuruluş felsefesine uygun olarak Türkiye'yi kardeşlik, dayanışma, birlik ve bütünlük üzerinde güçlendirmenin, demokratik standartlarını daha ileri seviyelere ulaştırmanın mücadelesini, kararlılıkla ve tavizsiz şekilde yürütüyoruz.

Siz arkadaşlarınızla birlikte 1923 yılında Cumhuriyetimizi kurdunuz. Bir emanet şuuruyla devraldığımız Cumhuriyeti, ilkeleri ve idealleri doğrultusunda şimdi 100'üncü kuruluş yıl dönümüne, 2023 yılına hazırlıyoruz. 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri olmuş, daha güçlü, daha itibarlı ve daha büyük bir Türkiye'yi yeni nesillere emanet edeceğiz. Ortak hedefimiz güçlü ve müreffeh bir Türkiye idealidir. Önderliğini yaptığınız bu yolda ülkemize ve milletimize hizmeti geçen bütün devlet ve siyaset adamlarına şükran duygularımızı ifadeyi bir borç biliyoruz. Bütün istiklal kahramanlarımızı rahmet ve saygıyla anıyoruz. Allah bizleri mahcup etmesin. Ruhun şad olsun.''

61'inci Hükümet, ziyaretin ardından Anıtkabir merdivenlerinde basına görüntü verdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yurt dışında olması nedeniyle Anıtkabir ziyaretine katılamadı.

AA

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler