YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yeni güç odağı Pensilvanya"
Sabah yazarı Mahmut Övür, Pensilvanya'da Fethullan Gülen'i ziyaret eden bir işadamı ile konuştu.
"Yeni güç odağı Pensilvanya"
11 Ocak 2014 / 21:01 Güncelleme: 11 Ocak 2014 / 21:06

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, Gülen'i ziyaret eden ve "Bu ülkede iş yapıyorsanız güç odaklarıyla iyi geçinmeniz gerekiyor" diyen işadamının sözlerini köşesine taşıdı.

Paralel devlet tartışmaları sürerken, bir işadamının yazar Mahmut Övür'e yaptığı açıklamalar çok konuşulacak.

İçi boşaltılan Kentbank'ın sahibi Mustafa Süzer'in 17 Aralık'ta Gülen ile buluşması soruları beraberinde getirdi. Peki Gülen'i bizim bilmediğimiz başka kimler ziyaret ediyor?

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, Pensilvanya'yı yeni güç odağı olarak niteleyen bir işadamının sözlerini okurlarıyla paylaştı.

(...) İşadamı Mustafa Süzer, Pensilvanya'da Fethullah Gülen'le buluşmuştu. Doğrusu iki kez gittiğim Pensilvanya'da Anadolu'dan çok sayıda insanın, işadamının geldiğine bizzat tanık oldum. Çoğu Hizmet Hareketi'nin dünyanın birçok ülkesindeki eğitim başarısına katkı vermekten mutlu olduğunu anlatıyordu.

Ancak Süzer buluşmasının duyulmasından sonra karşılaştığım bir işadamının söyledikleri çok farklıydı. O durumu şöyle anlatıyordu: "Evet, ben de Pensilvanya'ya gittim. Peki, gitmeyen var mı? Her şeyi açık konuşmak lazım, bu ülkede dün asker güç odağıydı bugün Pensilvanya... Nasıl gitmeyeyim? Bu ülkede iş yapıyorsanız güç odaklarıyla iyi geçinmeniz gerekiyor.

Geçmişte şirketlerimin yönetimine asker almıştım. Herkes aldı. O zaman öyleydi.
Şimdi durum değişti ve biz de zaman zaman Pensilvanya'ya gidiyoruz..."
Bu pencereden bakınca Mustafa Süzer'in yalnız olmadığı anlaşılıyor. İş dünyasının kulislerinde Mustafa Koç'tan Bülent Eczacıbaşı'na, Ferit Şahenk'ten Zeynel Abidin Erdem'e, Mehmet Nazif Günal'a kadar çok sayıda işadamının Pensilvanya'ya gittiği konuşuluyor.

Bu ilgiyi sadece dünyadaki eğitim atağıyla açıklamak mümkün mü? Türkiye'nin önde gelen işadamlarını Pensilvanya'ya çeken şey nedir?

Doğrusu her konuyu bütün yönleriyle tartıştığı bilinen Abant Platformu'nun artık bu meseleyi de ele alıp, "Siyaset dışında güç odağı olur mu?" tartışması açmasında yarar var.

 

İNTERNETHABER

19:25
 // AKP bende sendenim
Oy benim, karar benim", "İradene sahip çık", Emaneti veren millettir, sadece millet alır", "Biz bitti demeden bu şarkı bitmez", "Yeter, karar milletin", "Dik dur ereğilme, bu millet seninle" tüm zamanlarin en büyük ihanetcisi cemaat seni biraktim, ülkücü idim ama 5 oyunla artık AKP tek guvencem ve 5 oyum AKP nin sizi ajanlar sizi...
11 Ocak 2014 19:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler