YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni bir Ortadoğu inşa edeceğiz
Yeni bir Ortadoğu inşa edeceğiz
17 Eylül 2012 19:29
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Mısır ile işbirliği içinde diğer devletlerin katılımıyla yeni bir Ortadoğu inşa edeceğiz'' dedi.

Kahire'de bulunan Davutoğlu, Mısır Başbakanı Hişam Kandil ile Başbakanlık'ta bir araya geldi.

Davutoğlu, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Mısır arasındaki işbirliğinin sınırının olmadığını, Türkiye'nin tecrübesini Mısır ile paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Mısır ile ikili ilişkilerin üst düzeye çıkarılacağını dile getiren Davutoğlu, ''Mısır ile işbirliği içinde diğer devletlerin katılımıyla birlikte yeni bir Ortadoğu inşa edeceğiz'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, Mısır'a 2 milyar dolarlık yardımda bulunacağını, bu yardımın Mısır ekonomisine güveni arttırmayı hedeflediğini belirten Davutoğlu, ekonomiye güven gelmesi durumunda yardım ve kredinin de artacağına işaret ederek, ''Bizim 2 milyar dolarlık yardımımızın amacı Mısır ekonomisinin güven kazanmasına yöneliktir. Mısır toprakları, büyük medeniyetlerin kurulduğu bereketli topraklardır. Mısır'ın gelecekte yükselişine tanık olacağız. Mısır da güçlü olacak, başka ülkelere yardım edecek'' diye konuştu.

Türkiye ile Mısır ilişkilerinin tarihi derinliği bulunduğunu anlatan Davutoğlu, devrimden sonra Mısır'ı 10 kez ziyaret ettiğine dikkati çekti.

Mısır'a her geldiğinde, kurumların daha da oturduğunu gözlemlediğini söyleyen Davutoğlu, Mısır demokrasisinin başarısının sadece Türkiye ve bölge için değil dünya siyaseti için de bir başarı olacağını vurguladı.

Davutoğlu, Türkiye ile Mısır'ın, askeri, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda ilişkilerini üst düzeye çıkaracağını, bunun seviyesinin de geleneksel ikili ilişkilerden çok daha ileri düzeyde olacağını ifade etti.


-Dörtlü Suriye toplantısı-


Gazetecilerin Suriye ile ilgili soruları üzerine Mısır ile Türkiye'nin Suriye meselesine aynı perspektiften baktığına dikkati çeken Davutoğlu, bu akşam yapılacak dörtlü Suriye toplantısının bölgesel inisiyatif olarak krizin çözümü açısından önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin bölgesel inisiyatifi desteklediğini ve krizin aile içinde çözümünde bu tür girişimlerin faydalı olacağının altını çizen Davutoğlu, ''Umut ederiz ki bugün yapacağımız toplantıda da Suriye krizinin çözümü noktasında bir netice alabiliriz'' değerlendirmesinde bulundu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler