YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Başsavcı paralel yapıya savaş açtı!
Yeni Başsavcı paralel yapıya savaş açtı!
31 Ocak 2014 00:00
İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu, adliyede devrim niteliğinde değişiklikler yaptı. Bazı bürolar kapatılırken, bazıları da birleştirildi.

Yeni kurulan Teknik Büro ise en dikkat çekici değişiklik oldu. Savcılar artık dinleme ve izleme yapabilmek için Teknik Büro’dan izin alacak.

Turan Çolakkadı’nın yerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Hadi Salihoğlu, adliyede köklü değişiklikler yaptı. 21 Ocak’ta görevi devralan Salihoğlu, Sahtecilik ve     Dolandırıcılık Suçları Soruşturma Bürosu ile Malvarlığına     Karşı Suçlar Soruşturma Bürosunu kapattı. Bu iki büro Genel Soruşturma Bürosu adı altında birleştirildi.
Başsavcı Salihoğlu eski Başsavcı vekillerinden Ali Güngör’ün başında bulunduğu Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu, Zekeriya Öz’ün başında bulunduğu Kaçakçılık- Narkotik Suçlar Soruşturma Bürosu ve Fikret Seçen’in başında bulunduğu Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nu da ‘Kaçakçılık, Toplumsal Olaylar ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu adıyla tek çatı altında birleştirdi. Bu büro ayrıca, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda düzenlenen suçlara da bakacak.

Dinleme için büro kuruldu

Başsavcı Salihoğlu, teknik ve fiziki takipler için de bir ‘Teknik Büro’ kurdu. Talimata göre teknik ve fiziki takip yaptırmak isteyen bir savcının, suç işlendiğine dair kuvvetli şüphe sebeplerinin bulunması ve başka suretli delil elde edilmesi imkanının olmaması gerekecek.
Soruşturma savcısı teknik ve fiziki takip istemini Teknik Büro’ya iletecek ve gerekçelerini de açıklayacak. Takip Teknik Büro'nun izni sonrasında başlayacak.

Evraklar başsavcıya

Başsavcı Salihoğlu, bürolara gelen evraklardan ‘örgütlü suç kapsamında’ olan evrakların da doğrudan savcılara gitmesini yasakladı. Yeni talimata göre örgütlü suç kapsamında olan evraklar, otomatik tevziye tabi tutulmadan, önce ilgili Cumhuriyet Başsavcı vekili tarafından incelenecek, bürodaki Cumhuriyet savcısına bizzat başsavcı vekili tarafından verilecek. Başsavcı Salihoğlu, yeni talimatında basının da yakın takibe alınmasını ve gerekli durumda Cumhuriyet Başsavcı vekiline ve kendisine bilgi verilmesini istedi.  

90 savcının yeri değişti

17 Aralık operasyonunu takiben ülke çapında çalışma yeri değiştirilen savcılara 90 isim daha eklendi. Görevden almalar, yeni Başsavcı Salihoğlu’nun devrim niteliğinde değişiklikler yaptığı Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda  yaşandı. Çağlayan Adliyesi’nde görevli 192 savcıdan 90’ının görev yeri değişti.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler