YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Başbakan'ın ilk sınavı bu olacak!
Yeni Başbakan'ın ilk sınavı bu olacak!
21 Haziran 2015 12:16
1 Ağustos’ta yapılacak olan Yüksek Askeri Şura(YAŞ) toplantısı, hükümet kurma sürecinde görevi o anda elinde bulunduran Başbakan’ın önemli ilk sınavını oluşturacak.

Güvenoyu alınmamış dahi olsa Hükümeti kuran isim, Başbakan olarak YAŞ toplantısına katılıp, orduyla ilişiği kesilecek paralel subayların ihraç kararlarına imza atacak. Hükümet kurma süreci önümüzdeki haftadan itibaren başlayarak 45 günlük bir takvimi içerecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini verecek. Davutoğlu’nun hükümet kurma süreci olumsuz sonuçlanırsa Cumhurbaşkanı ikinci partinin lideri olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu görevlendirecek.

YAŞ’ta kritik tavır

Bu süreçte Kılıçdaroğlu, azınlık hükümeti de olsa bir hükümet kurarak Cumhurbaşkanı’nın onayına sunarsa, Erdoğan bu hükümeti onaylamak durumunda kalacak. Dolayısıyla da artık Başbakanlık, Kılıçdaroğlu’na geçmiş olacak. Hükümet, güvenoyu alamazsa bile, yeniden hükümeti kurma süreci işlemeye devam edecek.

Ancak bu arada artık Başbakan olarak Kemal Kılıçdaroğlu görev yapıyor olacak. Bu sürecin YAŞ toplantısına kadar nasıl şekilleneceği konusu, AK Parti ve Cumhurbaşkanlığı kanadında değerlendiriliyor. Kılıçdaroğlu’nun da, Başbakan olarak YAŞ’a başkanlık etme olasılığı değerlendiriliyor.

O dönemde Hükümeti oluşturan ismin, YAŞ toplantısında gündeme gelecek olan “paralel subayların ihraç” kararlarıyla ilgili sergileyeceği tutum dikkat çekecek. Başbakan sıfatıyla toplantıya katılan ismin ihraç kararları konusundaki tavrı önemli olacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler