YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Başbakan kim olacak?
Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı basamaklarını tırmanırken akıllardaki soru yeni Başbakan'ın kim olacağı...
Yeni Başbakan kim olacak?
23 Temmuz 2014 / 01:00 Güncelleme: 23 Temmuz 2014 / 09:48

Haber7 Yazarı Mehmet Acet bu konuyu bugünkü yazısında kaleme aldı. Acet, Erdoğan'ın son konuşmalarını analiz ederek, yeni Başbakan'ın Ahmet Davutoğlu'nun olacağına kanaat getirdi.

İşte Mehmet Acet'in bugünkü yazısı:

Rahmetli Erbakan Hoca’nın ifadesiyle ‘bir milyon lira’ değerindeki sorunun cevabı yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 18 gün kaldı.

Hiçte alışık olmadığımız sakinlikte geçen bir seçim kampanyası yaşıyoruz.

Ama değeri bir milyon lira olan soru, kimin cumhurbaşkanı olacağı sorusu değil.

Kamuoyu araştırma şirketleri bu sorunun cevabını şimdiden verebiliyor ve Tayyip Erdoğan’ın ilk turda yüzde 55 civarı bir oy alarak Türkiye’nin 12 inci cumhurbaşkanı olacağını söylüyor.

Kıymetli olmayı sürdüren soru, Erdoğan Köşk’e çıktıktan sonra Ak Parti’nin başına kimin geçeceği, başbakanlık koltuğuna kimin oturacağı sorusu.
 
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan’ın Hatay mitingine götürdüğü gazetecilere yaptığı açıklamalar ile önceki akşam Atv yayınında söylediklerini birleştirdiğinizde resmin önemli ölçüde netleştiği görülüyor.
 
Önce 28 Ağustos’ta görev süresi dolacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün durumuna bakalım.

Gül, geçen hafta TOBB’nin iftarında konuştu “Milletime hizmet etmeye devam edeceğim. Hizmet etmenin çeşitli yolları var. Bakalım nasıl hizmet edeceğim. Nasıl olur, ne olur, ayrı konu” dedi.
 
Önceki akşam Başbakan Erdoğan, Gül’ün durumu kendisine sorulduğunda, Cumhurbaşkanı ile bu konuları A’dan Z’ye konuştukları hatırlatmasını yapıp şöyle dedi:

“Bizim için en önemli dönem şu ara dönem. Bu ara dönemin de süresi zaten 10 ay. 10 aylık süreden sonra zaten cumhurbaşkanımızın siyasete geri dönme gibi bir arzusunun olması halinde buna Ak Parti içerisinde kimse “Niye dönüyorsun” demez, “dönme” demez. Böyle bir şey zaten mümkün değil”
 
Bu açıklamaları yan yana getirdiğinizde, Cumhurbaşkanı Gül’ün durumu ve geleceği ile ilgili şu verilere ulaşıyorsunuz.
 
-Erdoğan, Gül’ün partiye dönüşü için (Başbakan olarak değil, milletvekili olarak) takvimi 2015 seçimleri olarak (Haziran 2015) veriyor.

-Bu durumda Ankara kulislerinde sıkça dillendirilen haliyle Cumhurbaşkanı Gül’ün, Ak Parti’nin Eylül’de yapılması planlanan Büyük Kongre’de Genel Başkan olarak seçilmesi ve partiyi 2015 genel seçimlerine Genel Başkan olarak götürmesi ihtimalinin ortadan kalktığı anlaşılıyor.

-Bu da demek oluyor ki; 2015 seçimlerine Ak Partiyi, 28 Ağustos’ta (seçilmesi halinde tabi)Köşk’e çıkacak olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın atayacağı yeni başbakan götürecek.
 
Yeni Başbakan: Kuvvetle muhtemel Ahmet Davutoğlu
 
Peki bu başbakan kim olacak?

Cevabı bulmak için Erdoğan’ın sözlerinden yola çıkarak ‘iz sürmeye’ devam edelim.

Şu sözler önceki akşama ait: “Burada bir koalisyon hükümeti yok, oturmuş bir hükümet var. Bu oturmuş hükümetin içinden başbakan atanacaktır. Başbakan eğer kabinesinde herhangi bir değişiklik düşünürse, o değişiklikleri yapacaktır. Böylece hükümeti 2015 seçimlerine partisiyle götürecektir.”
 
Bu durumda;
-Parti’nin Genel Başkanı ile Başbakan aynı kişi olacak. (Kongre’ye kadar Mehmet Ali Şahin’in geçici Genel Başkanlığı hariç)
-Başbakan olarak atanacak kişi, Eylül’de Genel Başkan seçildikten sonra Ak Parti’yi 2015 seçimlerine başbakan olarak taşıyacak.
-Görevi alacak olan kişi, partiyi 2015 seçimlerine götüreceği için bu kişinin üç dönem şartına takılan isimlerden biri olma ihtimali ortadan kalkıyor.
-Bu da demek oluyor ki, başbakan aslında geçici bir süreliğine değil, kalıcı olarak bu görevleri üstlenecek ve Ak Parti’yi önümüzdeki 5-10 yıllara taşıyacak bir isim arıyor. (Ya da bu isim çoktan belli ama açıklanmış değil)
 
Erdoğan, önceki akşam ATV yayınında Cumhurbaşkanı olması halinde yeni bir başbakan ataması gerekeceğinin hatırlatılması üzerine şöyle dedi.
 
“İlk etapta halkımız bu görevi bize verirse kafamızda oluşturduğumuz alternatiflerden bir tanesini, istişarelerimizi yapacağız, ondan sonra belirleyeceğiz. Anket metodum çok önemlidir. Orada da bir anket yaparım.”
 
Başbakan kafasındaki alternatiflerden söz ediyor ancak sıraladığı şartları yan yana koyunca ortada fazlaca bir alternatif olmadığı görülüyor.
Üç dönem şartına takılmayıp ismi başbakan olarak geçen aslında tek bir kişi bulunuyor.
Bu isim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu.
Siyaset elbette sürprizlere açıktır ve 24 saat siyasette uzun bir süredir.
Ancak Başbakanın yaptığı tarif üzerine kafa yorup sözlerinin izini sürdüğünüzde varış noktanız burası oluyor.

 

HABER7

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler