YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni askerlik süresi çok tartışılacak
Yeni askerlik süresi çok tartışılacak
12 Ekim 2010 09:07
Genelkurmay'ın merakla beklenen yeni askerlik sisteminin taslak metni ortaya çıktı. Kısa dönemlere kötü haber var.

Taslak metne göre 6 ay olan kısa dönem 8 aya çıkarılması düşünülürken, 15 ay olan uzun dönem askerlik süresinin de düşürülmesi planlanıyor. Yasa yürürlüğe girdiğinde mevcut askerler erken terhis uygulanacak.

Genelkurmay'ın üzerinde çalıştığı 'tek tip askerlik' sisteminin ayrıntılarına Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila ulaştı. Gazete haberi "İşte ordunun askerlik formülü" başlığıyla verdi. İşte merakla beklenen yeni askerlik sisteminin taslağı:

Normal askerlik kısalacak
Halen dört farklı askerlik süresi uygulanıyor. Üniversite mezunu olmayanlar 15 ay (uzun dönem), yedek subaylar 12 ay, üniversite mezunu olan ancak yedek subaylığa ayrılmamış olanlar (kısa dönem) 6 ay askerlik yapıyorlar. Bir de, süresi 1 ay olan dövizli askerlik uygulaması var. TSK, uzun ve kısa dönem askerlik sürelerini yedek subaylık süresine, yani 1 yıl civarına yaklaştırmayı düşünüyor. TSK’nın yürüttüğü taslak çalışmada 15 aylık normal askerlik süresinin düşürülmesi öngörülüyor.

Kısa dönem uzayacak
6 ay olan kısa dönem askerlik süresinin ise uzatılması planlanıyor. Böylece, yedek subaylık için uygulanan veya yeniden belirlenecek yedek subaylık süresi esas alınacak ve uzun dönemler ile kısa dönemler bir-iki aylık farklarla bu süreye yaklaştırılacak. 15 ay olan uzun dönem normal askerlik süresi kısalırken, 6 ay olan kısa dönem askerlik süresi uzayacak. Bu sürenin de 8 ay civarında olması düşünülüyor.

Yedek subaylık kalkmıyor
Yeni sistemde yedek subaylık uygulamasının kaldırılması düşünülmüyor. Başta doktorlar olmak üzere, TSK’nın her zaman ihtiyaç duyduğu meslek gruplarından yedek subay alımı devam edecek.

Dövizli de devam
Yurtdışında çalışanlara uygulanan dövizli askerlik uygulaması da sürecek. Yurtdışında çalışan ve koşulları yasada belirlenen kurallara uyanlar dövizli askerlik uygulamasından yararlanmayı sürdürecekler.

Askerde olanlar yararlanacak
Yeni askerlik yasası yürürlüğe girdiğinde silah altında olanlar lehte olan hükümlerden yararlanacaklar. Örneğin 15 ay için askere gitmiş olanlar, yeni belirlenecek askerlik süresinden yararlanacak ve erken terhis olacaklar. Kısa dönem olarak 6 aylığına askere gidenlerin askerliği ise uzamayacak. 6 ay dolduğunda terhis olacaklar. Uzayacak olan kısa dönem askerlik süresi, yasadan sonra askere gideceklere uygulanacak.

Bedelli konusu
TSK’nın kamuoyunda tartışıldığı gibi bir “bedelli askerlik” planlaması yok. Askerlik yükümlülüğü yaşına gelmiş olanlardan isteyenlerin, belli bir bedel ödeyerek 1 ay gibi bir süre askerlik yapmalarına olanak sağlayacak bir düzenleme düşünülmüyor.

Yaşı çok geçkin olanlar
Bedelli askerlik Gölcük depremi sırasında bir defaya mahsus olmak üzere uygulanmıştı. Deprem için mali katkı sağlanması için, askerlik yaşını çok geçmiş, 35-40 yaşına geldiği halde askerlik yapmamışları bir defada eritmek amacıyla bu uygulama yapılmıştı. Askerlik için yaşı çok geçkin olanlar için bir kez daha böyle bir yönteme başvurulup vurulmayacağı henüz belli değil. Ancak isteyenin bedel ödeyerek 1 aylık askerlik yapması anlamında bir “bedelli askerlik” çalışması yok. (Milliyet)

İKİ YILLIKLARADA HAK TANIYIN
 // SEFER
Sayın başbakanım beraber yürüdük biz bu yollarda beraber ıslandık yağan yağmurda şimdi söyledigim tüm şarkılarda herşey bana sizi hatırlatıyor Analar babalar eşler çoçuklar gençler askerler sizden haber bekliyoruz AK PARTİ BİLİYORUZKİ BU KONUDA HERKEZE EŞİT DAVRANACAKTIR DURMAK YOK YOLA DEVAM...
14 Ekim 2010 01:23
askerlik
 // anne
ben asker annesiyim oglum iki yıllık okul mezunu her telefon açışında haberleri soruyor artık oyalamaktan bıktım yalancı oldum gittigi günden beri her türlü işi yaptı ve yapıyor badana temizlik nöbet şöför şimdi soruyorum ordu evlerindeki askerleri toplayıp asker gibi kullanılırsa asker açıgı kalmaz bunu herkez biliyor ANA YÜREYİ İLE YAZIYORUM SAYIN BAŞBAKANIM EMİNİM SİZ EN GÜZEL KARARI VERİSİNİZ ALLAH RIZASI İÇİN BİZLERE Bİ HABER TEZ GELSİN TESKERE BE...
14 Ekim 2010 01:09
yok artık
 // hadi ordan
ya adaetten bahsediyolar benim çocukluk arkadaşım universite okumadı şuan saçları benim saçımın 2 katı ve daha sağlıklı çünkü dersleri geçmek için çok çalışmadı 2. ben okurken o sanayide çalışıyodu ve benim okumak için çabamın yanında o sadece para için çabalıyodu burdan şu çıkıyo okumam enayilik oluyo...
12 Ekim 2010 14:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler