YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Anayasa'nın omurgası tamam
TBMM Başkanı Çiçek, yeni anayasanın omurgasının, çatısının büyük ölçüde çatıldığını söyledi.
Yeni Anayasa'nın omurgası tamam
01 Şubat 2013 / 13:01 Güncelleme: 01 Şubat 2013 / 13:02

 

SKY TÜRK Televizyonu'na canlı yayın konuğu olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan'ın konuyla ilgili açıklamasının muhalefet tarafından rest olarak algılandığının belirtilmesi üzerine, bunun Türkiye'nin önüne gelmiş çok önemli bir fırsat olduğunu ve siyasette bu fırsatın kolay kolay ele geçmeyeceğini söyledi. Çiçek, ''Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz, böyle bir sorumluluğumuz var'' dedi.
 
Çiçek, artık Türkiye'de yeni bir anayasanın çok büyük bir kesimin kabul ettiği şekilde zaruret olduğunu söyledi.
 
''Dört siyasi parti bu anayasayı yapacak''
 
TBMM Başkanı, 1.5 seneye yakın bir zamandır 4 siyasi partinin vardığı mutabakat çerçevesinde bir komisyon kurulduğunu, kendisinin de bu işin başkanlığını yerine getirmeye çalıştığını hatırlatarak, ''Bu masanın dört ayağı var. 4 siyasi parti bu anayasayı yapacak. Meclis Başkanı sadece koordinatördür'' dedi.
 
Çiçek, ''pratikte gelinen noktada Mart'a kadar masadan bir uzlaşma çıkmayacağı aşikar'' ifadesi üzerine, böyle bir peşin hükümle masaya oturulamayacağını, çünkü müzakere yapıldığını ifade ederek, Çok kolay bir iş yapmıyoruz. Onun için herkesin bu işi biraz sabırla takip etmesi lazım. İşin çok kolay olmadığını kabul etmesi lazım'' dedi.
 
''Partiler ilk defa ayrıntılı görüş veriyor''
 
''Komisyonun ne kadar çalışacağına kendisi karar verse daha iyi olmaz mıydı?'' sorusuna da Çiçek, ''Bana göre de çok yanlış gözükmüyor. 88 maddenin müzakeresi yapıldı, bunun 30'unda mutabakat var. Bir 30-40 madde ikinci bir müzakere süreci içerisinde daha süratli yapılabilecektir. 60-70'e yakın madde üzerinde görüş birliği var. Dört siyasi parti ilk defa ayrıntılı görüş veriyor. Şu ana kadar yargı bölümü dışında ki onu da 5 Şubat'a kadar verecekler. Dolayısıyla aşağı yukarı anayasanın omurgası, çatısı büyük ölçüde çatılmış oluyor.'' yanıtını verdi.
 
 
AA
14:17
 // Kenan Akkuş
Ne bitmek bilmeyen anayasaymış, elinizi çabuk tutun. Bu eski anayasa bir yangın gibi, ülkemizi yakıp yok ediyor. Siz, İTHAL FAŞİSTLER'e aldırmadan yolunuza devam edin. Ama acele edin ve sürüncemede kalmasına müsade etmeyin....
01 Şubat 2013 14:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler