YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni anayasada uzlaşmazlık sürüyor
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda, ''ayrımcılık yasağı''nın nasıl ifade edileceği üzerindeki uzlaşmazlık sürüyor
Yeni anayasada uzlaşmazlık sürüyor
25 Mayıs 2012 / 17:47 Güncelleme: 25 Mayıs 2012 / 17:47

 Yeni Anayasada yer alacak ''ayrımcılık yasağı''nın nasıl ifade edileceği üzerinde iktidar ve muhalefet arasındaki uzlaşmazlık sürüyor.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun yazım komisyonu üyeleri, bugün farklı zamanlarda birbirleriyle temas ederek yeni anayasanın ''eşitlik'' maddesi içinde yer alacak olan ''ayrımcılık yasağı''nın nasıl ifade edileceği konusundaki tıkanmayı aşmaya çalıştılar. Ancak, maddenin 3. fıkrası olarak planlanan ''ayrımcılık yasağı'' fıkrasının yazımı konusunda mutabakat sağlanamadı. ''Ayrımcılık yasağı'' konusundaki tıkanma, haftaya toplanacak olan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda ele alınacak. 

Komisyon bugüne kadar iki madde üzerinde mutabakata vardı. ''İnsan onur ve haysiyeti'' başlıklı 1. maddede, ''İnsan onur ve haysiyeti dokunulmazdır. İnsan onur ve haysiyeti insan haklarının ve anayasal düzenin temelidir. Devlet, insan onur ve haysiyeti ile insanın maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkına saygı duyar, bu değerleri korur ve bunların önündeki tüm engelleri kaldırır'' ifadesi yer aldı.

''Temel hak ve hürriyetlerin niteliği ve bütünlüğü'' başlıklı 2. madde ise ''Herkes kişiliğine bağlı dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere/özgürlüklere sahiptir. Temel hak ve hürriyetler/özgürlükler bir bütündür, ve birbirini tamamlar'' şeklinde yazıldı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler