YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni anayasa'da sona doğru
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, yeni anayasa yapımı çalışmalarıyla ilgili gelinen noktayı açıkladı.
Yeni anayasa'da sona doğru
25 Ocak 2013 / 20:09 Güncelleme: 25 Ocak 2013 / 20:14

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, yeni anayasa yapımı çalışmalarıyla ilgili, ''Anayasa tasarladığımız metnin -tabi kesin söyleyemiyorum ama- 130 madde civarında olacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla az bir şey kalmış olduğunu söyleyebilirim'' dedi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde, Bursa Kent Konseyi tarafından düzenlenen ''Anayasa Yapım Süreci'' adlı konferansa konuşmacı olarak katılan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, konferans öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye gibi gündemin çok sık değiştiği bir ülkede, belli bir konuyu her gün, her hafta gündemde tutabilmenin zor olduğunu söyledi.

Yeni anayasa sürecinin Türkiye gündeminin birinci sırasında olmasa da ilk sıralarında yer aldığını belirten Şentop, şöyle konuştu:

''Yeni anayasa çalışmaları, 19 Ekim 2011'de başlamıştı. Aşağı yukarı 15 aya yaklaşıyoruz. Şu anda 100 maddeye yaklaşan bir madde yazımı yapıldı ve bunların hepsinde partiler mutabık değil. Yaklaşık 3'te 1'ine yakın bir madde sayısında mutabakat var. Anayasa tasarladığımız metnin -tabi kesin söyleyemiyorum ama- 130 madde civarında olacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla az bir şey kalmış olduğunu söyleyebilirim. Partilerin büyük ihtimalle sürecin sonuna doğru mutabakat çerçevesini genişleteceği, madde sayısını arttıracağı kanaatindeyim. Anayasa süreciyle ilgili belki bir iki ay sonra daha ciddi olarak gündemi işgal edeceğini, gündemin temel meselelerinden birisi olacağını söyleyebilirim.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler