YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni anayasa için çifte metin önerisi
Yeni anayasa için çifte metin önerisi
08 Ocak 2016 11:36
AK Parti, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na "İki metin hazırlayalım" önerisi ile gidecek. Referandumda "Başkanlık sistemi mi, parlamenter sistem mi" tartışmasında son sözü vatandaş söyleyecek.

AK Parti, önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlaması beklenen Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun gündemine gelecek olan başkanlık sistemi ile ilgili yol haritasını hazırladı. AK Parti'nin yol haritası şöyle: 

İKİ METİN HAZIRLAYALIM: 

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın partilere "üye vermeleri" yönünde yapacağı çağrı ile tekrar kurulup çalışmalarına başlayacak. AK Parti, komisyonun eşit temsil ve oy birliği ile karar almasına sıcak baktı. Ancak komisyon süresinin 6 ayla sınırlı tutulmasının yanı sıra başkanlık sistemi ile ilgili iktidar ve muhalefet arasındaki farklı görüş farklılığı gidermek, sorunu çözmek için "iki metin" önerisi getirecek. AK Parti, şöyle diyecek: "Sizler parlamenter, biz başkanlık sistemini savunuyoruz. İki sistemi de komisyonda konuşalım, tartışalım. Biz uzlaşma çıkmazsa alternatifli iki anayasa teklifi metni hazırlayalım. Biri parlamenter, diğeri başkanlık sistemi ile ilgili olsun. Meclis'ten de iki ayrı metin çıksın ve bunlar referanduma sunulsun. Türkiye'nin yeni yönetim modelinin başkanlık sistemi mi olacağı yoksa parlamenter sistemle mi devam edecek buna vatandaş karar versin." 

KENDİ METNİNİ İNDİRECEK:

AK Parti, Komisyon kabul etmese bile önerisini Meclis gündemine taşıyacak. İçinde başkanlık sistemi olan ve olmayan iki metni referanduma götürüp son kararı halkın vermesi için çaba harcayacak. 

VATANDAŞA ANLATILACAK: 

AK Parti, önceki dönem başkanlık sistemi ile ilgili Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu öneriyi revize edecek. Yürütme, yargı ve yasamanın tam bağımsız olmasının yolunu açacak, denetim mekanizmaları iyi işleyen bir sistem oluşturulacak. Bunun için parti içinde çalışmalar başladı. Yol haritasına göre öncelikli olarak sistem halka anlatılacak. Kamuoyunda bu konuda oluşan "sistem federatif bir yapı getirir. Yetki tek elde toplanır" gibi yanlış algılar giderilecek.

"SÖZ VERDİK YAPIYORUZ"

Başbakan Davutoğlu, üniversite öğrencilerinin 400 liraya çıkartılan kredi ve burslarının hayırlı olmasını diledi. Davutoğlu, Twitter hesabından, "Üniversiteli gençlerimiz burs ve kredilerini 400 lira olarak almaya başladı. Söz verdik, yapıyoruz. Gençler... Hayırlı olsun" paylaşımında bulundu.

ERDOĞAN, DAVUTOĞLU VE AKAR İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabullerde bulundu. Erdoğan, dün ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı kabul etti. Erdoğan akşam saatlerinde ise Başbakan Ahmet Davutoğlu ile haftalık olağan görüşmeyi gerçekleştirdi. Erdoğan, dün ayrıca Suriye Türkmen Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa'yı ve Bayırbucak Türkmenlerinden oluşan bir heyeti kabul etti. Türkiye'nin Bayırbucak Türkmenlerinin yanında olduğunu vurgulayan Erdoğan'ın, bölgede Esad rejimi, destekçileri ve terör örgütleri tarafından halka yapılan zulmü uluslararası toplumun gündemine taşımaya çalıştıklarını kaydettiği öğrenildi. 

İRAN'A 'İFTİRALARA SON VERİN' UYARISI

Suudi Arabistan ve İran arasında yaşanan gerginlik sonrası İran basınında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ilişkin yer alan bazı haberler nedeniyle İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak uyarıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, İran resmi makamlarına bağlı bazı basın organlarında, Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti ile sonrasında bu ülkede infaz edilen idam cezaları arasında bağ kurulduğu anımsatılarak, "Doğrudan Sayın Cumhurbaşkanımızı itham eden, aleyhinde bir kanaat oluşturmayı hedefleyen ifadelerde bulunulmasını şiddetle kınadığımızı ve bu tür yayınlara derhal son verilmesini istediğimiz bildirilmiştir" denildi. Açıklamada ayrıca, yabancı diplomatik misyonlar nulmazlığının ev sahibi ülkenin sorumluluk ve güvencesi altında olduğu, bu nedenle Tahran'daki ve Meşhed'deki Suudi Arabistan büyükelçiliği ve başkonsolosluğuna yönelik saldırıların hiçbir şekilde kabul ve izah edilemeyeceğinin de Büyükelçi'ye anlatıldığı vurgulandı. 

1
 // 1
Ya şu vatandaşa anlatılacak dediğiniz şey ne bilmiyorum önceki referandumda millet sandığa neden gittiğini bilmiyordu hani ciddi ciddi diyorum hangi kanunlar için gittik o zamanda şimdide sordum kimse bişi diyemiyo bilmiyo Bu bilgilendirme tv yoluyla gazete yoluyla olmasın lutfen kimse takip etmiyor bilesiniz. .....
08 Ocak 2016 14:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler