YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yeni anayasa çalışmaları yavaş gidiyor"
"Yeni anayasa çalışmaları yavaş gidiyor"
21 Temmuz 2013 09:47
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yeni anayasa çalışmalarının yavaş gittiğini söyledi.

Yeni anayasa çalışmalarının yavaş gittiğini söyleyen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, “48. maddeler biraz daha genişletilip yüzde 60  olursa anayasadan geçebilir. Olmazsa o zaman bu komisyon ilelebet devam etmemelidir. Belli bir yerde durmalı” dedi.

Esenler Belediyesi’nin Türkiye’nin ilk Gençlik iftarına katılan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, 2 bin gençle birlikte orucunu açtı. İftar öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Burhan Kuzu, anayasayla ilgili soruları cevapladı. Anayasa sürecini yakından takip ettiklerini söyleyen Burhan Kuzu, “Anayasa meselesi 2 yıldır devam eden bir çalışma ama maalesef istendiği gibi gitmiyor. Anayasa çalışmaları biraz ağır gidiyor tabi arkadaşlarımız elinden gelmeyi yapmaya çalışıyorlar, meclis başkanlığı da bir gayret içerisinde bitsin istiyor ama kolay bir süreç değil. Biz orada oy birliği şartını koyduk. Oy birliği olduğu içinde 4 partinin dördünün de evet dediği net oyda olmuyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 48. madde için uzlaşma talebini hatırlatan Kuzu, “ 48. maddeler biraz daha genişletilip yüzde 60 olursa anayasadan geçebilir. Olmazsa o zaman bu komisyon ilelebet devam etmemelidir. Belli bir yerde durmalı. Çünkü 2014 yılı seçim yılı, genel seçimler var. Seçim olunca vatandaş artık milletvekilleri oraya kilitler bu böyle olunca da daha da kötüye gider. Bu işin referandum boyutu olursa da daha da aciliyeti olur. Çıkmamış candan ümit kesilmez. Ama gelinen noktaya bakıldığındı o ümitler biraz kırılıyor” ifadelerin kullandı.

Türkiye Sınırda yaşanan olaylara da değinen Burhan Kuzu, “Çok hassas bir bölge gerekli karşılık zaten gerektiği zaman veriliyor. Bu olay tabi bizi savaşa falan çekmekse bunu ona göre değerlendirmek lazım. Mısır’da, Suriye’de yaşananlardan sonra Arap Baharı diye başlattı. Bunu Avrupa ama baktı ki seçimle gelenler İslami yönü ağır basanlar” diye konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler