YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yazıcıoğlu'ndan "provoke edilebilir" UYARISI
"Türkiye'nin daima karışıklık içinde olmasını isteyen güçler var"
Yazıcıoğlu'ndan "provoke edilebilir" UYARISI
08 Temmuz 2009 / 12:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) eski Milletvekili Ökkeş Şendiller, 1993'te Sivas Madımak Oteli'nde yaşananlar hakkında ilginç açıklamalar yaptı. Ökkeş Şendiller, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun Sivas olayları öncesinde tehlikeyi sezerek zamanın hükümetini 'Sivas'ta provokatif olaylar yaşanabilir, tedbir alın." şeklinde uyardığını belirtti.


2 Temmuz 1993'te Sivas olayları meydana geldiği sırada Muhsin Yazıcıoğlu'yla birlikte Meclis'te olduğunu hatırlatan Şendiller, "BBP Sivas İl Teşkilatı, Muhsin Yazıcıoğlu'nu telefonla arayıp Madımak Oteli'nde yangın çıktığını söylediler. Çünkü parti binamız Madımak Oteli'yle bitişikti ve olanlar bütün çıplaklığıyla görünüyordu. Telefondaki partilinin, 'Başkanım otelden çıkmak isteyenler var. Zor durumdalar. Parti binamıza sığınmak istiyorlar ne yapalım?' demesi üzerine Yazıcıoğlu, parti binasındaki görevlilere talimat verip, otelden çıkmaya çalışan insanları Büyük Birlik Partisi binasına almalarını istedi. Ortalık yatışıncaya kadar kendilerine sığınan insanlara sahip çıkmalarını tembihledi." şeklinde konuştu.


Madımak Oteli'nde çıkan olaylardan sonra Muhsin Yazıcıoğlu'nun da talimatları doğrultusunda il teşkilatının insanlık görevini yerine getirdiğini vurgulayan Kahramanmaraş eski Milletvekili Şendiller, "Yangında zehirlenme tehlikesi geçiren yaklaşık 42 kişi vardı. Partili arkadaşlarımız hepsini apartman boşluğundan parti binasına aldı. Kapıları kilitleyip can güvenliklerini sağladı. Hepsinin ihtiyaçları giderildi ve ailelerine haber verildi." diye konuştu.


Yangın sırasında Madımak Oteli'nde bulunan sanatçı Arif Sağ'ın da BBP binasına sığınanlar arasında olduğunu hatırlatan Şendiller, "Eğer o gün mahsur kalan 42 kişi binamıza alınmasaydı can kaybı daha fazla olacaktı. Çünkü dumandan zehirlenmek üzereydiler ve arkadaşlarımız da insanlık görevlerini yerine getirdi." dedi.


Madımak Oteli'nin önünde yapılan anma törenlerinde provokatif bir olay yaşandığına dikkat çeken Şendiller, bunları yapanların kan ve kin üzerinden rant sağlamaya çalışanlar olduğunu vurguladı. Türkiye'nin daima karışıklık içinde olmasının bazılarının hoşuna gittiğini belirten eski BBP milletvekili, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz darbelerin, bu tür planların bedelini çok ağır bir biçimde ödedik. Yeni neslin bu bedeli ödemesini istemiyoruz. Eğer bu tür provokasyonlar sonuç verirse geçmişten daha ağır sonuçlar ortaya çıkabilir. 'Gülerek Yaktın Donarak Öldün' pankartı da tam bir tuzak. Bu yüzden devlet ve millet olarak gerekli hassasiyeti göstererek soğukkanlı olmamız lazım."


Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler