YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yazıcıoğlu kazasında yeni gelişme
Eski BBP lideri merhum Muhsin Yazıcoğlu'nun hayatını kaybettiği kazayla ilgili yeni gelişme. Helikopteri yeni bir ekip inceleyecek.
Yazıcıoğlu kazasında yeni gelişme
24 Eylül 2011 / 18:21 Güncelleme: 24 Eylül 2011 / 18:32

25 Mart 2009 tarihinde içinde BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşının hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili sır perdesi ortaya çıkan yeni bulgularla birlikte aralanıyor. Bu kapsamda olayı soruşturan Özel Yetkili Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı yeni bir kaza kırım ekibi oluşturacak. Yeni oluşturulacak olan kaza kırım ekibi olay yerinden başlayarak koruma altına alınan enkaz üzerinde de inceleme yapacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya'ya yaptığı gezide basın mensuplarının sorusu üzerine Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği kazaya ilişkin 'inanılması zor' önemli gerçeklere ulaşıldığını söylemiş, düşen helikopterin hafızası durumundaki beyninin ortadan kaldırıldığının Devlet Denetleme Kurulu raporuyla belgelendiğini vurgulamıştı. Bunun üzerine helikopterin düşmesiyle hayatını kaybedenlerin aileleri ve Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz savcıyla son yaşanan gelişmeler üzerine görüştü. Avukat Yavuz, Malatya Özel Yetkili savcılıktan helikopterin düşmesiyle ilgili olay yerinden başlayarak gerek enkaz, gerekse deliller üzerinde sil baştan çalışma yapılabilmesi için kaza kırım ekibi oluşturulmasını talep etiklerini belirtti.

Avukat Kemal Yavuz, olay yerinden başlayarak, koruma altına alınan enkaz üzerinde inceleme yapılacağını belirtti. Yavuz, "TC-HEK işaretli helikopterin düşürüldüğü noktada uçuş istikameti ve çarpma yönünün farklı olması sebebiyle bu çelişkiyi gidermek ve düşürülme şeklinin anlaşılması için mahallinde keşif istedik. Ayrıca son ortaya çıkan deliller ışığında ve daha önceki kaza kırım ekibinin hazırlamış olduğu raporun maddi mesnetten mahrum olması tüm dayanakların çürütülmüş olması sebebiyle hükümsüz kaldığını bu sebeple en az 14 kişiden oluşan içinde çeşitli uzmanların bulunduğu kaza kırım ekibinin yeniden oluşturulmasını talep ettik. Savcılıkta bu talebimizi yerinde buldu. Oluşacak kaza kırım ekibi en az 14 kişiden oluşacak ve olay yerinden başlayarak enkaz üzerinde ve emanette bulunan cihazlar ve yakıt numuneleri üzerinde sil baştan yeniden rapor hazırlanacak." dedi.

'İSMAİL GÜNEŞ'İN ÇENESİNİN NASIL KIRILDIĞINI BİLİRKİŞİ HEYETİ İNCELEYECEK'

Bu gelişmeyle birlikte Cihan Haber Ajansı'nın ortaya çıkardığı 112 ile 27 dakika telefon görüşmesi yapan İsmail Güneş'in çenesinin nasıl kırıldığına ilişkin Malatya özel yetkili savcılık harekete geçti. Savcılığın özel talimatıyla gazeteci Güneş'in çenesinin nasıl kırıldığı bilirkişi heyeti tarafından incelenecek. Yapılacak olan inceleme bununla da sınırlı olmayacak. İsmail Güneş'in bacağındaki iki kemiği, kaburgasının 4 yerden kırık olduğu halde, helikopterin koltuğunu kızak yaparak enkaz bölgesinden 500 metre aşağıya nasıl kaydığı da inceleme kapsamında olacak.

 Konuyla ilgili konuşan İsmail Güneş'in eşi Yasemin Güneş'te savcılığın bu şekilde inceleme başlatmış olmasından son derece memnun. Güneş; "İsmail Güneş'in çenesinin nasıl kırıldığının bulunmasını istiyorum. Bu anlamda bilirkişi heyeti tarafından incelenmesi çok önemli.. Çünkü davanın sürecini etkileyebileceğini düşünüyorum. Kurulacak olan heyet ile eşimin 112 ile telefon görüşmesi sırasında çenesinin kırık olup olmadığı ortaya çıkacak. Dolayısıyla eşim bu haldeyken 500 metre aşağıya nasıl kaydığı da araştırılacak. Bu sorulara cevap bulunduğu takdirde olayın çözülebileceğine inanıyorum. Malatya Özel Yetkili Savcıyla görüştükten sonra da konunun aydınlatılabilmesi noktasında ümidim arttı."

25 Mart 2009 tarihinde TC-HEK işaretli helikopter 15.03'de düşmüş, helikopterin içinde bulunan yolculardan Gazete İsmail Güneş kendine gelip 112 ile 9 defa olmak üzere 27 dakikalık telefon görüşmesi yapmıştı. Görüşmelerde sadece bacağının kırık olduğu ve helikopterin içinde sıkışmış olduğu bilgisini veren Güneş, enkazın 500 metre aşağısında bulunmuştu. Gazetecinin çenesinin kırık olduğu bilgisi o dönem kamuoyundan saklanmış, geçtiğimiz Temmuz ayında ortaya çıkan otopsi raporunda çene kemiğinde ayrıklı ve dört kaburga kemiğinin de kırık olduğu anlaşılmıştı. Çene cerrahları ise çenesi kırık olan bir hastanın Güneş'in konuştuğu netlikte konuşamayacağını belirtmişlerdi. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler