YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yazıcıoğlu kazasında şok tespit
Yazıcıoğlu kazasında şok tespit
03 Ekim 2010 12:05
25 Mart 2009'da Maraş'ın Keş Dağı'nda meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili raporda "milyonda bir gelebilecek hataların tamamı bu helikopterde yoğunlaşmış" denilerek sabotaja işaret edildi.

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopter kazasıyla ilgili raporda, "Milyonda bir bile olmayacak hataların tamamı bu helikopterde yoğunlaşmış" denilerek, sabotaja işaret edildi.

Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi Keş Dağı'nda 25 Mart 2009 tarihinde meydana gelen helikopter kazasındaBBPGenel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 6 kişi hayatını kaybetti. Kazanın ardından ortaya atılan iddialar üzerine olayın aydınlığa kavuşturulmasını isteyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) talimat vererek araştırma başlatılmasını istedi. Çalışmalarını sürdüren DDK, kazanın ardından 8 Nisan 2009'da enkaz bölgesinde inceleme yapan kaza kırım uzmanı Uwe Reıbel ve pilot Volkan Sürmeli'nin hazırladıkları raporu mercek altına aldı.

Hazırladıkları raporun önceki gün DDK'dan İsmail Hakkı Sayın'a teslim edildiğini belirten pilot Volkan Sürmeli, havacılıkta milyonda bir meydana gelebilecek hataların tamamının bu helikopterde yaşandığını öne sürdü. Eksikliklerin saymakla bitirilemeyeceğini söyleyen pilot Sürmeli, her biri kaza sebebi sayılabilecek 15 kırmızı bakım bülteninin hiçbirinin helikopterde ehil kişiler tarafından yapılmadığını savundu. Her hava aracının periyodik bakımlarının olduğunu vurgulayan Sürmeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rutin ve zorunlu bakımlar vardır. Bu bakımları lisansı olan, o konuda eğitim almış teknisyenler yapar. Bunun haricinde değil bakım, vidayı değiştiremezsiniz. Fakat bu helikopterde bunların tamamını görüyoruz. Helikopterin çatlak camının ehil olmayan bir kişi tarafından değiştirildiğini görüyoruz. Deyim yerindeyse helikopter uçan bir tabut haline dönüşüyor."

"HEX KODU GİRİLMEDİĞİ İÇİN HELİKOPTERE ULAŞILAMADI"

Pilot sürmeli, kazanın ardından helikoptere ulaşılamamasının ise ELT cihazına girilen HEX kodunun yanlış olmasından kaynaklandığını iddia etti. Bu kodun da ehil olmayan bir kişi tarafından girildiğini savunan Sürmeli, burada art niyet olduğunu savundu. Uzun hava yolculuklarında pilotun yanında mutlak suretle bir yardımcı pilot bulundurması gerektiğine dikkati çeken Sürmeli, bu konunun da ana kaza nedenlerinden biri olduğunu belirtti.
İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler