25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın190,521
 • BIST95.852
 • Dolar4,6669
 • Euro5,4353
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1683
 • İstanbul24 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya25 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yazıcıoğlu kazasında ŞOK ses kaydı İZLEYİN
Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği kazada daha önce hiç yayınlanmayan ses kaydı ortaya çıktı
Yazıcıoğlu kazasında ŞOK ses kaydı İZLEYİN
10 Haziran 2009 / 21:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasının daha önce hiç yayınlanmayan görüntüleri ve ses kaydı ortaya çıktı. İşte o kayıtları... İlk kez yayınlanıyor!
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ait daha önce hiç yayınlanmayan ses kayıtları da ortaya çıktı. Jandarmanın çektiği fotoğraflar Kanal 24'te yayınlandı.


Ayrıca Jandarmanın olay sırasındaki telsiz konuşmaları da yayınlandı.


Yeni görüntülerde 112 Acil Servis görevlilerinin İHA muhabiri İsmail Güneş, polis ve jandarma ekipleri ile yaptığı telefon görüşmeleri de var.


1 BÖLÜM: İHA MUHABİRİ, 122 VE JANDARMA ARASINDAKİ KONUŞMA


2.BÖLÜM 112 İLE POLİS ARASİNDAKİ KONUŞMA


BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ait daha önce hiç yayınlanmayan görüntüler ortaya çıktı.  çektiği fotoğrafları kanal 24 ele geçirdi. Kazada hayatını kaybeden İHA muhabiri İsmail Güneş'in 112 acil yardım elemanıyla telefondaki görüşmesinin ardından, 112 elemanının polisle girdiği telefon ve telsiz diyaloogu da ilk kez yayınlandı.


Kahramanmaraş'ın Göksün ilçesine yakın Berit Dağları'nda, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasının ardından, İHA Mauhabiri İsmail Güneş'in aradığı 112 acil servis ekiplerinin, helikopterin yerinin tespit edilebilmesi için saatlerce çırpındıkları ortaya çıktı. Acil servis görevlileri, polis ve jandarmayı tam 21 kez aramış.


BBP lideri Yazıcıoğlu'nun ölüm sebebiyle ilgili şüpheleri araştırmak amacıyla TBMM'de kurulan araştırma komisyonuna gelen '112 ses kayıtları' acil servis görevlilerinin, bir yandan kendilerini arayan gazeteci İsmail Güneş ile irtibatın kesilmemesi için uğraşırken, diğer yandan da polis ve jandarma ekiplerinin yer tespitini yapabilmeleri için sürekli aradıkları anlaşıldı. 112 görevlilerinin, iki dakikada bir aradıkları 155 Polis ve 156 Jandarma imdata, 'yeri tespit ettiniz mi' diye sorarken, diğer yandan da, yerleri bulunabilmesi için kendilerini arayan gazeteci İsmail Güneş'in telefonunu özellikle açık tutturmuşlar.


İlk başta 155'teki memurları olayın gerçekliği konusunda ikna etmekte zorlanan 112 görevlileri, ardından gün boyu bıkmadan ve ara vermeden tam 21 arama yaparak, "Helikopterin yerini tespit edebildiyseniz hemen söyleyin. Ekiplerimiz hazır." şeklinde uyarılarda bulunuyor.


İşte 112'de görevli nöbetçi doktorun, 155 polis imdat ve 156 jandarma acil servisiyle yaptığı telefon görüşmelerinden bazı bölümler:


- Alo iyi çalışmalar. 112 komuta merkezinden arıyorum. Çağlayancerit'te miting vardı Muhsin Yazıcıoğlu için. Helikopterin düştüğü şekilde bir ihbar aldık biz.


- 6 yaralı var verdikleri bilgiye göre, ama yeri bildiremiyorlar. Yerköy civarı diyorlar. Şahıslardan bir tanesi. Var mı sizin bilgilerinizde Yerköy?


- Yozgat tarafına kadar gitmiş olmamaları lazım çünkü o kadar zaman geçmedi.


- Telefon numarası mı, verelim. Çekmeyebilir ama, şahıslara biz ulaşamadık. Numarasız aradılar bizi. 0 506 504 39 01 şimdi biz birkaç defa görüştük. Olay gerçek, ama şahıslar bulundukları yerleri bilmiyorlar.


- Evet düştüğü gerçek birkaç ayrı kişi aradı.


- Yerini bilmiyoruz diyorlar Yerköy diye bir şey çıktı ağızlarından sadece. Yanlış anlattılarsa bilmiyorum. Yozgat olamaz çünkü yeni hareketlenmiş olmaları lazım, çünkü bizim ekibimiz görev alanındaydı. Ekibimiz istasyona döndü biz bu ihbarı aldık. Yani çok ilerlemiş olamazlar.


TELEFONUN ŞARJI BİTMEK ÜZERE


112 görevlileri ile 155 görevlileri arasındaki bir görüşmede görüşmede de şu diyaloglar yaşanıyor:


- Şu anda tespit edin arıyor tekrar bizi. Görüşmeye devam ediyoruz telefonu kapatmıyoruz, yerin tespit edilmesi için. Telefonunun şarjı bitmek üzereymiş, lütfen acele edin. Tespit edebildiniz mi? Sürekli Yozgat Yerköy diye yeri anlatmaya çalışıyor.


- Tespit edebiliyor musunuz beyefendi? Kapattırmıyoruz özellikle telefonu, yeri tespit edin diye. Ne sormamızı istiyorsunuz başka ne soralım? 14,30'da havalanmış. Helikopterin içinden arıyorlar halen içindelermiş. Erhan Bey diye birinin ismini hatırladı şimdi. Bulabildiniz mi yerini? Diğerleri yaşamıyor diyormuş. Muhsin Bey'le aynı helikopterdeler. Bir tek kendisi canlıymış.


- Alooo.. şarjı bitmek üzereymiş çabuk olun...


- Bulabildiniz mi?


- Yalnız telefonla arayan kişinin şarjı bitmek üzere. (112 görevlisinin görüştüğü 155'teki memurlar, gazeteci İsmail Güneş'in telefon numarasını üç görüşmede de tekrar tekrar alıyorlar.) (İsmail Güneş 112'yi son kez aradığında sadece "helikopter kazasıyla ilgili olarak..." diyor ve telefon kapanıyor.)


- Yer bulunur bulunmaz bize haber verin ekiplerimiz hazır.


KOLTUK PARÇASI İLE KAYARAK KURTULMAYA ÇALIŞMIŞTI


Öte yandan İhlas Haber Ajansı Sivas muhabiri Güneş, telefonun şarjının bitmesine rağmen, enkazın yerinin tespit edilememesi üzerine, ayak bileğindeki kırığa rağmen, koltuklardan birini kayak yaparak enkaz alanından 500 metre kadar uzaklaşmıştı. Üzerine üç ceket giyen Güneş, buna rağmen enkazın bulunmasından tam 3 gün sonra karlar altında donmuş halde bulunabilmişti.


Fotoğraflar 24 parlamento muhabiri Tülay Ağaoğlu tarafından ortaya çıkarıldı. Yeni görüntülerde 112 Acil Servis görevlilerinin İHA muhabiri İsmail Güneş, polis ve jandarma ekipleri ile yaptığı telefon görüşmeleri de var.


İşte o görüntüler...GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler