YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yazıcıoğlu dosyası yeniden açıldı
Yazıcıoğlu dosyası yeniden açıldı
26 Mart 2011 08:44
Helikopter kazasında hayatını kaybeden eski BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 2. yıldönümünde mezarı başında anıldı...

'Beyaz Buluşma' adı verilen Ankara Tacettin Dergâhı'ndaki programa Türkiye'nin her yerinden binlerce kişi katıldı. Yazıcıoğlu'nun vefat yıldönümünde 'suikast' şüphelerinin arttığı kazayla ilgili de önemli bir gelişme yaşandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisine bağlı Teftiş Kurulu'na olayın soruşturulması talimatını verdi. Görevlendirilen müfettişler, bu hafta çalışmalara başlıyor. Edinilen bilgiye göre, soruşturma bugüne kadarki en kapsamlı dosya olacak. Erdoğan 'sonuna kadar gidilmesini ve adı geçen tüm kurumların ihmallerinin tespit edilmesini' istedi.

 

Başbakanlık Teftiş Kuru-lu'nun çalışmasına ilk etapta iki Başbakanlık müfettişi görevlendirilmiş durumda. Başbakanlık müfettişlerinin kuracağı ekibe başlangıçta İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki müfettişler eşlik edecek. Soruşturma genişledikçe gerekli görülürse diğer kurumların denetçi ve müfettişleri de ekibe dahil edilecek. Kurul, kazaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporundaki iddiaların da üzerine gidecek. DDK raporunda, kazayla ilgili ciddi ihmaller olduğu saptanmıştı. Bu çerçevede, bazı hava araçlarının kaza anı ve mahallinde alçaktan uçtuklarına, helikopterin bazı parçalarının askeri timlerce yakıldığına vurgu yapılmıştı. Söz konusu yakılan parçaların fotoğrafları ise Zaman'da yayımlanmıştı. Teftiş Kurulu'nun, çalışmasını mümkün olan en kısa zamanda bitirmesi hedefleniyor. Başbakan Erdoğan'ın 'çok önem verdiği' belirtilen Teftiş Kurulu, çalışmasına 'idari soruşturma' olarak başlayacak. DDK'daki iddiaların da ötesinde çalışma 'daha geniş bir perspektifle' ele alınacak. Malatya'daki özel yetkili savcılık olayı ceza hukuku bakımından soruşturduğu için Teftiş Kurulu'nun bulguları gerekli görüldüğünde savcılıkça paylaşılacak.

Bu arada Yazıcıoğlu, Ankara Tacettin Dergahı'ndaki kabri başında anıldı. Kur'an okunup duaların edildiği anma programına annesi Fidan Yazıcıoğlu, eşi Gülefer Yazıcıoğlu, BBP lideri Yalçın Topçu ve kayınbiraderi TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil de katıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, cuma namazını Tacettin Dergahı'nda kıldı. Yazıcıoğlu'nun kabri başında dua eden Davutoğlu, aileye de başsağlığı diledi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler