YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yazgülü Aldoğan'dan tepkilere yanıt!
Yazgülü Aldoğan'dan tepkilere yanıt!
20 Mayıs 2014 11:40
Posta yazarı Yazgülü Aldoğan söylediklerinin arkasında durdu. Yazar, attığı olay tweetle ne demek istediğini anlattı.

Posta gazetesi yazarı Yazgülü Aldoğan, bugünkü köşesinde "Oysa o maden işçileri şehit değildir, vahşi kapitalizmin, çarpık sömürü düzeninin KURBAN'ıdır." diye yazdı.

Yazgülü Aldoğan, Soma maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için "şehit değil niyazi" diyerek şimşekleri üzerine çekmişti.

Başbakan Erdoğan'ın sert bir dille eleştirdiği yazar, tepkilere "Şehitliğin ne olduğunu ben çok iyi bilirim" başlıklı yazısında yanıt verdi.

Şehit kızıyım

Kendisinin de şehit kızı olduğunu ifade eden yazar, yazısında "Kaç yaşıma geldim, hiç ağzımı açıp da "Babam niye öldü, ben niye babasız büyüdüm" demedim! Ama Soma'da yanan kömürün içinde pişerek ölen işçinin niye öldüğünü sormak hakkım. O şehit oldu" dersem soramam!" ifadelerini kullandı.

Ne demişti?

 “Pazar sabahı günümüz aydın olamıyor: şimdi de bir şehit lafı icat ettiler ki isyan edilmesin. Onlar ne şehit ne gazi. Kar yoluna gitti Niyazi”

İşçilerin şehit olmadığını tekrarlayan Aldoğan'ın hedefinde hedef şaşırtmakla suçladığı hükümet ve şirket yetkilileri vardı:

Twitter'de bu zihniyeti eleştiren bir cümle yazdım diye... 

"Oysa o maden işçileri şehit değildir, vahşi kapitalizmin, çarpık sömürü düzeninin KURBAN'ıdır. 

Taşeronlaştınlmış bir müessesede, hakkını hukukunu aradığı an kapıya konulacağını, güvenlik koşullarının eksik, yaşam koşullarının yetersiz olduğunu bilen, üç kuruş paraya çalıştırılan bir kurban. Öldüğü zaman da "Bu adam niye öldü? Bu madenin kirişleri niye, metal değil de ağaç? Niye yaşam odası yok? Niye maskeleri yanm saat bile dayanmadı? Niye karbonmonoksit ölçümleri yapılmadı" demeyelim diye, 'onlar şehit' dediler.

Tıvitter'da bu zihniyeti eleştiren bir cümle yazdım diye 24 saattir bazılarının saldırısı altındayım. Maksat; 'Şehit' deyip bu büyük faciadaki tüm sorumluluklann üzerini kapatmak. Ne cinsiyetim, ne yaşım, ne başım kaldı küfür etmedikleri. Soma'da iş kazası cinayetine kurban giden işçilerin haklarını aramaktan asla vazgeçmeyeceğim."

12:04
 // ÖYLE DESENE GÜLÜM
Kapitalizm vahşi ise, o işçilerin günahı ne? Bugüne kadar kapitalizmin uşaklığını yapmadınız mı? Kapitalimzmin kalesine gidip, bağlılık yemini etmediniz mi? Senin baban da, kapitalizmin kurbanıdır. Üç kuruş kredi ve destek almak için Kore'ye gitmedi mi? Söylesene... Kore'de ne işimiz vardı..?...
20 Mayıs 2014 12:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler