YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaza kadar terörün kökü kazınacak
Terör olaylarının en aza indirilmesi ve terör örgütü PKK'nın silahlı eylem kapasitesinin kırılması için yeni takvim belirlendi. Buna göre; yaz sonuna kadar terörün kökü kazınacak. PKK'nın silahlı unsurları marjinalize edilecek.
Yaza kadar terörün kökü kazınacak
22 Mart 2016 / 09:03 Güncelleme: 22 Mart 2016 / 09:09

Terörle mücadele amacıyla yürütülen huzur ve demokrasi operasyonlarında son durumun detaylı bir şekilde ele alındığı son güvenlik zirvelerinde önemli kararlar alındı. Toplantılardan çıkan kararlar şöyle:

TERÖRÜN KÖKÜ KAZINACAK: Son dönemde yaşanan terör olayları nedeni ile halkın yılgınlığa kapılmaması için hedef ve takvim odaklı terörle mücadele planı uygulanacak. Terör operasyonları hız kesmeyecek. Örgütün siyasal uzantılarının, "Operasyonlar dursun, yeniden İmralı'ya gidelim" taleplerine kapılar kapatılacak. Bu yaz terörün kökü kazınacak. Terör örgütü PKK'nın silahlı unsurları marjinalize edilecek.

ASKER - POLİS İŞBİRLİĞİ: Asker ve polis Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin ve İdil'de olduğu gibi kamu düzeninin bozulduğu her merkezde kent içinde ortak operasyon yürütmeye devam edecek. Polis Özel Harekât, TSK komando birlikleri ile birlikte operasyona çıkacak. Bu işbirliğinin etkin ve hızlı sonuçlar verdiği tespit edildi.

ZARAR ÜSTLENİLECEK: Kent içi operasyonlar için güvenlik birimlerine yasal güvence verilecek. Teröristlerin saklandığı, polis ve askere ateş ettiği evlere güvenlik birimleri, operasyon düzenlediğinde oluşan maddi hasarı devlet üstlenecek, zarar güvenlik güçlerine rücu edilmeyecek.

4 KOMANDO TUGAYI: Bingöl, Sarıkamış, Tatvan ve Denizli'deki piyade, motorize piyade ve mekanize piyade tugaylarının tamamı komando tugaylarına dönüştürüldü. Komandoların zorlu eğitimi tamamlandı. 4 tugay komando terör örgütlerinin bahar eylemlerine karşı doğu ve güneydoğuda belirlenen kritik üs bölgelerinde konuşlandırıldı. Özellikle Ağrı, Hakkâri, Şırnak, Tunceli ve Bingöl gibi merkezlerde komanda tugayları kent içi sızmalara karşı kalkan vazifesi görecek.

SINIRA ÖZEL ÖNLEM

Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK kamplarına düzenlenen hava harekâtları sürdürülecek. Son 6 ayda Kandil ve çevresinde 500'ün üzerinde hedef imha edildi. Örgütün, Kuzey Irak sınırından Türkiye'ye sızması büyük ölçüde önlenirken, ağırlık daha çok Kandil'den Suriye'ye inen PKK'lı unsurların Türkiye'ye sızmasını engellemeye verilecek. Suruç, Kilis, Gaziantep hattında sınırdan geçişe uygun bölgelerin tamamı fiziki güvenlik önlemleriyle takviye edildi. Ayrıca Trakya ve Ege'den gelen birlikler güvenliği temin etmek için Suriye sınırında görevlendirildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler