YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaz saati uygulaması sürekli mi oluyor?
Yaz saati uygulaması sürekli mi oluyor?
07 Mart 2012 17:47
Bakan Yıldız'dan 'sürekli yaz saati uygulaması' açıklaması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, daha önce gündeme gelen "erken mesai" konusuyla ilgili açıklama yaptı. Bu ayın sonunda saatlerin bir saat ileri alınacağını belirten Yıldız, ileri saat uygulamasının sürekli olmasıyla ilgili bakanlık olarak bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Bakan Yıldız, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce gündeme gelen "erken mesai" konusuyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Yıldız, bu ayın sonunda saatlerin bir saat ileri alınacağını, bunun sürekli olmasıyla alakalı bakanlık olarak bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Bu çalışmayı Bakanlar Kurulu'na sunacağını ifade eden Yıldız, konuya mesai açısından değil, enerji sektörü açısından baktıklarını, yapılacak düzenlemeyle gün ışığından daha fazla yararlanma sonucu enerji kullanımında tasarruf etmenin mümkün olduğunu aktardı. Konuyla ilgili kendisinin sadece kendi bakanlığının ilgi alanına giren "gün ışığından yararlanma" ve "enerji tasarrufu" kısımlarıyla alakalı bilgi verdiğini belirten Yıldız, ileri saat uygulamasının bazı ülkelerde başarılı olarak uygulandığına dair örneklerin olduğunu dile getirdi. Yıldız, Bakanlar Kurulu'nun uygun görmesi halinde yapılacak olan yasal düzenlemenin mesai saatleri, ulaşım sektörü, finans sektörü gibi çeşitli konuları da ilgilendirdiği için, konunun ilgili bakanların da görüşleri alınması gerektiğini ifade etti.

CUMARTESİ MESAİSİ YOK

Saat dilimi olarak Türkiye'nin yılın 7 ayında 45 derece Doğu Boylamı, 5 ayında 30 derece Doğu Boylamında bulunması yerine, sürekli olarak 45 derece Doğu Boylamında yer almasını değerlendiren Yıldız, yaz saatinde kalıcı olunması halinde ortaya çıkacak sonuçları da değerlendirerek, mesai saati değişikliğinin de ancak bu şekilde gündeme gelebileceğini, bunun kararını ise ilgili bakanlığın vereceğini vurguladı. Cumartesi mesaisinin tekrar geri geleceğiyle ilgili hiçbir şekilde açıklaması olmadığını dile getiren Yıldız, bu konudaki görüşleri üzerine bu uygulamanın 70 ve 80'li yıllarda Türkiye'de uygulandığını, ancak daha sonra vazgeçildiğini söyledi.

 

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler