YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YAŞ'ta üzeri çizilecek isimler
YAŞ'ta üzeri çizilecek isimler
15 Temmuz 2011 15:44
Türkiye tarihinin en kritik YAŞ toplantısına sayılı günler kaldı.

Yüksek Askeri Şura, 1 Ağustos’ta toplanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki YAŞ’ta şura üyelerinin önüne gelecek terfi bekleyen general ve albay listesi hayli kabarık. Ancak 18 general ve bazı albayların Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonlar kapsamında tutuklu olması toplantının hayli “kritik” geçeceğinin sinyallerini veriyor. Tutuklamalar nedeniyle Orgeneral sıkıntısı çeken Hava Kuvvetleri’nde Hasan Aksay’ın görev süresinin uzatılması gündemde.

İşte 2011’in YAŞ toplantısında konuşulacaklar ve toplantıları kilitleme riski taşıyan gündemler:

Ceylanoğlu ve Berk emekli oluyor

Geçen YAŞ toplantısında Orgeneral Hasan Iğsız’ın Kara Kuvvetleri Komutanı olmasına Başbakan Erdoğan’ın karşı çıkmasıyla yaşanan kriz, Orgeneral Erdal Ceylanoğlu’nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasıyla aşılmıştı. Ancak 1945 doğumlu olan Ceylanoğlu, 65 yaşını doldurduğu için bu yıl emekliye sevkedilecek. Ceylanoğlu, 28 Şubat sürecinde, Çevik Bir’in talimatıyla Sincan’da tankları yürüten paşa olarak tanınmıştı. Emekliye ayrılacak olan bir başka isim ise Org. Saldıray Berk. Berk’in ismi Ergenekon’un Erzincan yapılanmasında gündeme geldi.

Tokalaşmadan kaçan komutan

Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevi için adı öne çıkan isim, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel. Jandarma Komutanlığı için en güçlü aday ise Org. Aslan Güner. Güner, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasının ardından havaalanında Hayrunnisa Gül ile tokalaşmamak için kırmızı halının öte yanına kaçmasıyla gündeme gelmişti. İnternet Andıçı soruşturmasında ifadeye çağrılan, Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler’in listede yer alması beklenmiyor. Ergenekon’da adı duyulan Org. Bekir Kalyoncu’nun da ordu komutanlığı görevine çıkma ihtimali oldukça fazla.

Bek ve Özarslan’ın terfisi imkansız

Kara Kuvvetleri’nde iki kişi Orgeneralliğe terfi edecek. Listede orgenerallik için bekleyen korgeneral sayısı, 10. Bunlardan tutuklu olan korgeneraller Nejat Bek ve Mustafa Korkut Özarslan’ın terfi şansı bulunmuyor. Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ise, İnternet Andıçı soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldığı için terfisine sıcak bakılmayabilir. Pekin’in GES komutanlığında sivillerin hukuksuz bir şekilde dinlenilmesinin emrini veren kişi olduğu da belgelere yansımıştı. Dolayısıyla orgenerallik şansı bulunan korgeneral sayısı 8’e düşmüş durumda.

Balanlı hukuken şansını kaybetti

Tutuklu komutanlara bakıldığında YAŞ’ta en büyük krizin Balyoz tutuklamaları nedeniyle havacılarda yaşanacağı anlaşılıyor. İlk kriz Org. Bilgin Balanlı adı üzerinde yaşanacak.

Teamüller uyarınca Balanlı’nın Hava Kuvvetlerinin başına gelmesi bekleniyordu. Ancak Balyoz tutuklusu Balanlı, TSK kanunları gereği bu şansını kaybetti. Boşalacak orgenerallik için listede bulunan 3 korgeneralin ikisi de Balyoz tutuklusu. Geriye Hava Lojistik Komutanı Korg. Mehmet Erten kalıyor. Erten’in adı ise Balyoz davası eklerinde, “sıkıyönetim sonrası görevlendirilecek personel” listesindeydi.

Havadaki kriz Aksay’la aşılacak

Korg. Erten’in yaşının da (63 yaş) terfiye engel olduğu iddiası var. Görevde 65 yaşını dolduracak olmasının TSK geleneklerine uymadığı ifade ediliyor. Ancak bu yıl teamüller zorlanacağı için Balyoz sanıkları arasına girmemesi halinde Erten’in orgeneralliğe terfisi mümkün. Krizin çözümü için ilk senaryoya göre, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay’ın emekliye ayrılmayarak görevine, emekli olacağı 2012’ye kadar devam edecek. Bu durumda Korg. Erten’in terfi alarak 1 yıl Harp Akademileri Komutanlığı ardından Hava Kuvvetleri Komutanı olması gündemde.

Vekaleten korgeneral atanabilir

Ancak TSK Personel Kanunu 65. madde gereği hakkında 5 yıldan fazla ceza istenen ve kamu davası açılan general açığa alınabiliyor ve Milli Savunma Bakanı bu süreci işletebilir. Bu olursa Hava Kuvvetleri’nde tutuklu olmayan tek bir korgeneral olduğu için Aksay da emekli olursa bir orgeneral atanamayacak. En güçlü ihtimalin Aksay’ın görev süresinin uzatılması. Bu olmaz Erten de terfi etmezse, korgeneral rütbesindeki bir subay Komutanlığa vekalet edecek. Balyoz’dan hakkında yakalama kararı çıkarılan Tümgeneral Beyazıt Karataş da, bu yıl YAŞ listesine ilk kez giriyor.

Deniz Kuvvetleri’nde sorun yok

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda sanık general olmasına karşın atama krizi yok. Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel teamüller uyarınca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanacak. Balyoz tutuklusu Kor. Mehmet Otuzbiroğlu’nun, daha kıdemli olsa da, terfi şansı bulunmuyor. Dolayısıyla YAŞ listesine bu yıl ilk kez giren Koramiral Nusret Güner terfi alarak Donanma Komutanı olacak tek isim. Ergenekon sanığı generallere rapor düzenleyerek Gatakulli yapmakla suçlanan GATA Haydarpaşa Hastanesi Başhekimi Tuğgeneral Yusuf Ziya Yergök de YAŞ listesinde.

TERFİ LİSTELERİNE BALYOZ DAMGASI

YAŞ’taki terfi listesinde Balyoz’dan yargılananlar yoğunlukta. Başbakan’ın bu isimleri terfi ettirmeyeceği ise yüksek bir ihtimal.

YAŞ’ın terfi listesine geçen yıl olduğu gibi Balyozcu generaller damgasını vurmuş durumda. Geçen yıl hakkında yakalama kararı bulunduğu için terfi ettirilmeyip temdit alan 12 Balyoz sanığı generalle birlikte listedeki sanık general sayısı hayli fazla. Balyoz ikinci iddianamesinde bir numaralı sanık olan Bilgin Balanlı’nın yanısıra 17 tutuklu ve hakkında yakalama kararı bulunan generalin ismi listede. Bunlardan 5’i korgeneral ve koramiral, 8’i tümgeneral ve tümamiral, 4’ü ise tuğgeneral ve tuğamiral. Genelkurmay’ın tutuklu personeli kurtarmak için çalışma yürütmesi bekleniyor. Işık Paşa’nın tutuklu personelin ailelerine söz verdiği medyaya yansıdı. Başbakan Erdoğan’ın terfi alması kanunen imkansız olan bu generalleri emekliye sevketmesi de şaşırtıcı olmayacak.

17 tutuklunun ismi terfi listesinde

Tutuklu olan ve terfi listesine girecek general ve amirallerin isimleri şöyle: Karacılardan Korgeneraller Nejat Bek, Mustafa Korkut Özarslan, Tümgeneraller Salim Erkal Bektaş, Ahmet Yavuz, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Gürbüz Kaya, Tuğ. Kasım Erdem, Denizcilerden Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümamiral Haydar Şişlioğlu, Tuğ. Abdullah Gavremoğlu ve Ahmet Türkmen, Hava Org. Bilgin Balanlı, Hava Korg. Ziya Güler ve Korcan Pulatsü, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Jandarma Tuğgeneral Ali Aydın, Balyoz kapsamında tutuklu.

BAŞBUĞ KALKANI

Geçen sene İlker Başbuğ’un hukuki süreçlerde tutuklanma ihtimali olan personeli özel olarak korumaya aldığı basına da yansımıştı. STAR GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler