YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YAŞ'ta harbe hazırlık konuşuldu
YAŞ'ta harbe hazırlık konuşuldu
16 Aralık 2011 07:17
Erdoğan, Ankara mesaisine YAŞ toplantısıyla başladı
Başbakan Erdoğan, geçirdiği ameliyatın ardından geldiği Ankara'da mesaiye YAŞ toplantısıyla başladı. Toplantıda hudut güvenliği ile TSK'nın harbe hazırlık durumunun gözden geçirildiği belirtildi. Şûraya Balyoz'dan tutuklu YAŞ üyesi Org. Bilgin Balanlı ile hakkında yakalama kararı bulunan ancak GATA'daki tedavisi devam eden EDOK Komutanı Org. Nusret Taşdeler katılmadı.

-Sindirim sistemi ameliyatının ardından 21 gün sonra Ankara'ya dönen Başbakan Tayyip Erdoğan, mesaiye başladı. Erdoğan, Yüksek Askerî Şûra'nın kış dönemi toplantısına başkanlık etti. YAŞ üyeleri, ilk olarak Erdoğan'ın başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Başbakan, Aslanlı Yol'un başında komutanlar tarafından karşılandı. Şûra üyeleri, üzerinde 'YAŞ üyeleri' yazan kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk eşliğinde, Aslanlı Yol'dan yürüdü. Erdoğan'ın, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Erdoğan başkanlığındaki heyet, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Burada Anıtkabir özel defterini imzalayan Erdoğan, deftere yazdıklarını yüksek sesle okudu.

Şûra, ardından Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nda toplandı. Erdoğan, burada Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel tarafından törenle karşılandı. Şûranın olağan toplantısı, Çakmak Salonu'nda saat 10.45'te başladı. Toplantıya Erdoğan ve Özel'in yanı sıra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu, 1. Ordu Komutanı Org. Yalçın Ataman, 2'nci Ordu Komutanı Org. Servet Yörük, 3. Ordu Komutanı Org. Ahmet Turmuş, Ege Ordu Komutanı Org. Abdullah Atay, Genelkurmay 2. Başkanı Org. Hulusi Akar, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner ve Harp Akademileri Komutanı Org. Aslan Güner de katıldı.

Toplantıya Balyoz davası kapsamında tutuklu bulunan YAŞ üyesi Org. Bilgin Balanlı ile hakkında yakalama kararı bulunan ancak GATA'daki tedavisi devam eden EDOK Komutanı Org. Hüseyin Nusret Taşdeler katılmadı. Erdoğan, masanın başına yine tek başına oturdu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şûra üyelerine öğle yemeği verdi. Çankaya Köşkü'ndeki basına kapalı yemek için üyeler, saat 12.15'te Çankaya Köşkü'nde hazır oldu. Bir saat 15 dakika süren yemeğin sonunda üyeler Köşk'ten ayrıldı.

Toplantının ardından alınan kararlar onay için Çankaya Köşkü'ne sunuldu. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yapılan açıklamada, "İç güvenlik harekâtı ve hudut güvenliğine yönelik TSK'nın icra ettiği faaliyetler görüşülmüş, Silahlı Kuvvetler'in harbe hazırlık durumu incelenerek, bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyaçlar ile bu ihtiyaçları karşılamak için alınan tedbirler değerlendirilmiştir." ifadelerine yer verildi. Suriye ile yaşanan gerilim üzerine yapılan bu açıklama bazı çevrelerce manidar bulundu. Fakat geçen yıl yapılan kış döneminde yapılan Şurası'nda da aynı açıklama yapılmıştı. Toplantıdan geçen yıl olduğu gibi bu yılda ihraç kararı çıkmadı.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler