YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YAŞ’ta gündem Rusya ve Suriye
YAŞ’ta gündem Rusya ve Suriye
27 Kasım 2015 07:38
Davutoğlu’nun başkanlığında yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısı 7 saat 15 dakika sürdü. Toplantıda, Suriye sınırındaki gelişmeler, alınan tedbirler ve Rus jetinin düşürülmesi konusunu konuşuldu

Yüksek Askeri Şura, dün Genelkurmay Karargahı’nda kış çalışmaları kapsamında, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Yüksek Askeri Şura üyeleri, hazırlık şurası niteliğindeki, Ordulara ilişkin planlamaların da yapıldığı kış çalışmaları kapsamında ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti. Davutoğlu başkanlığındaki heyet, mozoleye çıkan merdivenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Davutoğlu, deftere şunları yazdı:

‘Bertaraf ederiz’

“Yüksek Askeri Şura çalışmaları vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında tüm gazi ve şehitlerimizi hürmetle minnetle yad ediyoruz. Milli iradeyi her türlü vesayet odağına karşı korumak için bütün dikkatimizle titizleniyor, devletimizin gücünü ve ülkemizin imkânlarını vatandaşlarımızın tamamına yansıtmak için gayret gösteriyoruz. Şükürler olsun ki bugün büyük, müstakil ve özgür Türkiye idealimize sahip çıkarak devletimize, milletimize yönelen bütün tehditleri bertaraf edecek kudretteyiz.”
Şuranın kış dönemi olağan toplantısı saat 10.30’da başladı.

Davutoğlu başkanlığındaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Orgeneral Kamil Başoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ve YAŞ üyesi Orgeneral Akın Öztürk katıldı.

Tedbirler konuşuldu

YAŞ toplantısında Suriye sınırındaki gelişmeler, bugüne kadar alınan tedbirler, planlamalar ve bundan sonra sınır güvenliğine ilişkin yapılması gerekenlerin de ele alınacağı öğrenildi. Hafta başında Suriye sınırında Rus savaş jetinin düşürülmesi konusunun da masaya yatırıldığı ifade edildi.

7 saat sürdü

7 saat 15 dakika süren toplantının ardından Başbakan Davutoğlu’nu karargahtan Akar uğurladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, YAŞ üyelerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde akşam yemeği verdi. Erdoğan, yemek öncesinde Akar ve Yılmaz tarafından arzedilen YAŞ kararlarını onayladı. Kararların onanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Diyalog açık

“Toplantıda; TSK’nın Ana Program ve Hedefleri, Harekâta Hazırlık Durumu, Teröristle Mücadele, Karadeniz ve Doğu Akdeniz Deniz Alanlarına Yönelik Güvenlik Değerlendirmesi ve Hudut Güvenliği konularında yapılan faaliyetler ile alınan tedbirler görüşülmüş, personel ve lojistik konuları ile TSK-2033 Yeniden Yapılanma Faaliyetleri hakkında bilgi sunulmuştur.

Ayrıca, son dönemde Suriye hududunda yaşanan gelişmeler ele alınmış; bu bağlamda, komşumuz Rusya Federasyonu ile diplomatik ve askerî diyalog kanallarının açık tutularak, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında arzu edilmeyen yeni durumların yaşanmasına engel olacak tedbirlerin alınmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.”

 

MİLLİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler