YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YAŞ'ta bugün ilkler yaşanacak!
Erdoğan ilk kez Cumhurbaşkanı olarak YAŞ kararlarını imzalayacak, toplantı Başbakan Davutoğlu başkanlığında toplanacak
YAŞ'ta bugün ilkler yaşanacak!
26 Kasım 2014 / 09:49 Güncelleme: 27 Kasım 2014 / 12:34

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kış dönemi toplantısı bugün gerçekleştirilecek. YAŞ, ilk kez Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında toplanacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da YAŞ kararlarını ilk kez onaylayacak. YAŞ’ta TSK personel mevcutları ve ihtiyaçları değerlendirilirken, gelecek yıllara yönelik planlamalar da yapılacak.

Nüfus artış hızının düşmesi, genç nüfusun giderek azalması ve aynı zamanda üniversite mezunlarının sayısının artmasına paralel olarak, TSK’nın personel ihtiyacının karşılanması konusunda ‘çıkış yolu’ aranacak. TSK’da yükümlü askerler üzerindeki kadro ağırlığının, yakın gelecekte profesyonel kadrolara kaydırılması öngörülüyor.

Suriye ve Irak'a eğit donat
 
YAŞ’ta bölgesel gelişmeler ile Türkiye’ye yönelik güvenlik riskleri gündeme gelecek ve ‘harbe hazırlık durum değerlendirmesi’ yapılacak. Bu çerçevede, Suriyeli ılımlı muhalif güçlere ve Irak’ta Kürt peşmergeler ile Musul’da oluşturulacak ulusal muhafız güçlerine verilecek eğitim desteği de ele alınacak.
 
ABD’nin üs talebi
 
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile yaptığı görüşmelerde, “IŞİD ile mücadelede Türkiye’deki üslerin kullanımı” talebini bir kez daha gündeme getirdiği açıklandı. Ankara, üslerin ABD’ye açılabilmesi için öncelikli olarak Irak ve Suriye’de “uçuşa yasak bölge” oluşturulmasını şart koşuyor. YAŞ’ta, hükümete Pentagon ile sürdürülen görüşmeler hakkında teknik bilgilerin sunulması öngörülüyor.
 
Paralel yapılanma
 
Genelkurmay Başkanlığı, “TSK’da paralel yapılanma” iddialarıyla ilgili tepkisini cumartesi günü yaptığı açıklamayla ortaya koydu. Konunun genel hatlarıyla YAŞ’ta da gündeme gelmesi bekleniyor. Genelkurmay Başkanlığı, 2012 yılındaki Anayasa değişikliğinden bu yana, ihraç edilecek personelin dosyalarını YAŞ gündemine sunmuyor. Söz konusu personelle ilgili işlemlerin yapılması amacıyla TSK bünyesinde disiplin kurulları oluşturuldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler