YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YAŞ'ta Balyoz taktiği
YAŞ'ta Balyoz taktiği
27 Temmuz 2010 08:31
Balyoz davasında haklarında yakalama emri çıkarılan ve durumları YAŞ toplantısında görüşülecek personelle ilgili üç plan üzerinde durulduğu öğrenildi.

İlk etapta şüphelilerin cezaevine gönderilmemesi. İkinci planda karara itiraz edilerek zaman kazanılması amaçlanırken, son aşamada ise anlaşma yoluna gidilecek.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında, Balyoz Darbe Planı soruşturması çerçevesinde haklarında 'yakalama emri' çıkarılan askeri personelin durumu ile ilgili nasıl bir karar verileceği merak ediliyor. 1-4 Ağustos tarihleri arasında toplanacak kritik YAŞ toplantısında, haklarında mahkeme kararıyla yakalama emri çıkarılan Balyoz sanıkları için Başkent'te üç plan üzerinde duruluyor. Bu planların uygulanabilmesinin en önemli yolu, 'Balyoz Darbe Planı' davası kapsamında, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yakalama emri çıkarttığı sanıkların Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı tamamlanıncaya kadar çeşitli sebeplerle cezaevine girmelerine engel olmaktan geçiyor.

1- CEZAEViNE KiMSE GiRMEYECEK FORMÜLÜ

YAŞ'ta durumları görüşülecek askeri personel ile ilgili planların ilkinde, haklarında yakalama emri çıkarılan Balyoz şüphelilerinin YAŞ toplantısı sona erene kadar bir şekilde cezaevine gönderilmemesi yer alıyor. Bu durumda YAŞ potasına giren şüpheliler ile ilgili mahkeme kararı, merkez komutanlıkları tarafından özellikle muhataplarına ulaştırılmayacak. Emniyet tarafından yakalama emri tebligatı yapılırken, merkez komutanlıkları tarafından bu emrin geciktirilmesi planın ilk adımını teşkil ediyor. Dün yapılan açıklamada yakalama emrine ilişkin tebligat ulaşmayan Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu'nun görevinin başında olduğu kaydedilmişti. Bu plandaki aksaklıklara karşı tebligatların ardından gözaltına alınacak personele, kamuoyunun Ergenekon sürecinde tanıştığı "Gata-Kulli" formülünün değişik versiyonları uygulanacak. Gözaltına alınan personelin çeşitli hastalıklar ve rahatsızlıklar icat edilerek askeri hastanelerden en az bir haftalık rapor almaları temin edilecek. Korgeneral Yurdaer Olcan'ın avukatı Armağan Güner, müvekkilinin boyun fıtığı ameliyatı olduktan sonra 3 ay hava değişimi aldığını ve istirahatte olduğunu kaydetti.


2- KARARA iTiRAZLA ZAMAN KAZANILACAK

Balyoz sanıkları ile ilgili planların ikincisini ise zaman kazanma adına mahkeme kararına yapılacak itirazlar ve reddi hakim talepleri oluşturuyor. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında yakalama emri verilen askerlerin avukatları bu süreci dün itibariyle başlattı. Haklarında yakalama emri çıkarılan; Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Korgeneral Yurdaer Olcan, tümgeneraller İhsan Balabanlı ve Bulut Ömer Mirmiroğlu başta olmak üzere Turgay Erdağ, Mücahit Erakyol, Levent Çehreli, Abdullah Zafer Arısoy, Cem Aziz Çakmak, Ramazan Cem Gürdeniz, Ali Semih Çetin ile 17 muvazzaf asker hakkında çıkarılan yakalama emrine avukatları tarafından itiraz edildi. Bu itirazlarla zaman kazanılarak YAŞ toplantısı tamamlanana kadar muvazzaf askerlerin cezaevine gönderilmesinin önü alınacak. Dün mesai bitimine kadar Balyoz şüphelisi 54 subayın müdafiisinin yakalama kararına itiraz ettiği ve bunlardan 15'inin de reddi hakim talebinde bulunduğu kaydedildi.


3- ANLAŞMA YOLUYLA ORTA YOL BULUNACAK

İsimleri darbe planlarına karışmış bazı subayların emekli edilerek, bazılarının ise terfi ettirilmesi veya hiç olmazsa yerlerinin korunması amaçlanıyor. Bunun için aralarında bir sonraki yıl emekliliği gelen ve 'İrtica ile Mücale Eylem Planı'nı hazırladığı askeri savcılık tarafından da kabul edilen Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek gibi isimler emekli edilerek, diğer darbe sanıklarının yerlerinin en azından korunması amaçlanıyor. Bu anlamda emekli edilecekler YAŞ toplantısında gündeme getirilerek toplantının sivil kanadıyla anlaşma için zemin aranacak. Anlaşma yolu için bir diğer adım olarak da Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 65 ve benzeri maddelerindeki 'terfi' durumları gündeme getirilerek, Balyoz şüphelilerinin terfi değil görev yerlerinin değiştirilmesi adımı uygulanacak. Anlaşma yolunun seçilmesi durumunda uygulanacak bir başka versiyon ise YAŞ'ta yenilerden terfi ve atama yapılması olacak. Bu duruma YAŞ'ın sivil kanadının itiraz etmeyeceği belirtiliyor.


Görüldükleri yerde gözaltına alınırlar

Eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'Balyoz Darbe Planı' soruşturması çerçevesinde haklarında yakalama emri çıkarılan şüphelilerin tebligat yapıldıktan sonra görüldükleri yerlerde kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınmaları gerektiğini söyledi. Gültekin Avcı, reddi hakim talebine ilişkin değerlendirmeler ve karara yapılan itirazın sonuçlandırılmasının yakalama emrini etkilemeyeceğini dile getirdi.


MSB'den terfi incelemesi

Balyoz'daki yakalama kararlarının YAŞ'taki görüşmeleri etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin hukuki inceleme başlatıldı. Alınan bilgiye göre Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Balyoz operasyonu kapsamında haklarında yakalama emri çıkarılan 77 muvazzaf subay arasında bu yılki Yüksek Askeri Şüra'da (YAŞ) terfileri gündeme gelenler için, yakalam kararının YAŞ terfilerini etkileyip etkilemeyeceğinin belirlenmesi için inceleme başlattı. YENİ ŞAFAK
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler