YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşını büyüten bedelli yapabilir mi?
Yaşını büyüten bedelli yapabilir mi?
04 Aralık 2014 06:55
Davutoğlu'nun bedelli askerliği açıklaması ile birlikte düzenlemeden faydalanamayanları yaş büyütme telaşı sardı. Hukukçular her yaş büyüten vatandaşın bu düzenlemeden faydalanamayacaklarının altını çizerek, emsal kararlarla konuya açıklık getirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu uzun süredir beklenen bedelli askerilik müjdesini partisinin grup toplantısında verdi. Bu haberi duyan 1988 ve 1889 doğumlu bedelli askerlik bekleyenler yaş büyüterek bu düzenlemeden faydalanmanın yollarını aradı.

Hastane arşivi kayıtlarına göre yaş tashihi yapanlar faydalanabilir

Emekli savcı ve avukat Reşat Petek, bedelli askerlik düzenlemesi için yaşını büyütmek isteyenler mahkemelerden alacakları her kararla askerlik şubesine başvurduklarında ret kararı alabileceklerini söyledi.

Geçerli sonuç almanın tek yolunu açıklayan Petek, "Ancak mahkemeye doğduğu hastanenin arşivinden doğum belgesini sunar ve bu da iddia ettiği yaş ile uyuşursa bedelli askerlik düzenlemesinden faydalanabilir." ifadelerini kullandı. Avukat Reşat Petek 2011 yılında çıkartılan bedelli askerlik düzenlemesinde de benzer uygulamaların yapıldığının altını çizdi.

Hastanede arşivler kayıp ya da yok ise lehte karar

Bedelli askerlikte yaş büyütme kural olarak askerlik kanunun da belirtildiği üzere askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişikliklerinin askerlik işlemlerinde dikkatealınmayacağıdır diyen Avukat Şevket Arzık Ancak 22.05. 2012 tarihinde yapılan bir kanun değişikliğiyle bu duruma bir istisna getirildiğini söyledi.

Bu alandaki davaları ile tanınan Avukat Arzık, "Bu istisna da mahkemece resmi hastane doğum kayıtları esas alınarak yapılan yaş tashihleri askeri işlemlerde dikkate alınmasıdır. Fakat yaş tashihinde delil olarak tanık ve sağlık kurulu raporları( kemik-DNA testi) dikkate alınarak yaş büyütülmüş ise bedelli askerlikten yararlanılamayacaktır." dedi.

Avukat Şevket Arzık muallakta olan başka bir konuya da açıklık getirdi: Tartışma yaratacak diğer bir konu ise hastanede doğup da hastane arşivlerinin iyi tutulamaması veya hastane arşivlerinin tahribata  uğraması halinde insanların mağduriyetidir. Böyle bir durumda daha önce verilen emsal kararlara göre kanun vatandaş lehine yorumlanıyor. Bu durumdaki vatandaşların da yaş tashihi davası açarak bedelli askerlikten faydalanmaları mümkündür.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler