YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşar Nuri, "Hurafe soytarısına" demediği hakaret bırakmadı
Yaşar Nuri, "Hurafe soytarısına" demediği hakaret bırakmadı
Yaşar Nuri, "Hurafe soytarısına" demediği hakaret bırakmadı
17 Kasım 2008 / 21:49 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Din bilgini ve siyasi parti genel başkanı ünvanları aynı şapkada toplayan Yaşar Nuri Öztürk, okuyanların yüzünü kızartan bir yazı döktürdü. Gazeteciler.com isimli site tarafından, günün "en çirkin" ve "en hayasız" yazısı olarak duyurulan yazıda Öztürk, Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi için ağzına ne geldiyse köşesine aktarmış.


Küçüklerin okumasının zararlı olduğuna inandığımız yazıda, Öztürk, "Hürafe soytarısı, Hayvanlıktan aşağı, Haysiyetsiz yobaz, Kara yürekli ebleh, Kancık edalı, Eçhel yobaz, Örtülü şirk hamalı..." gibi hakaretleri birbiri ardına sıralıyor.


Yaşar Nuri Öztürk'ün, 18 yaşından küçüklerin okumasının zararlı olduğunu düşündüğümüz yazısı:Hurafe soytarısına açık mektup


(...)Sen! Dişleri dökülmüş, gözlerinin nuru uçmuş, fesat ve gıybet yaratığı hurafe soytarısı!


Sen; bir zamanlar ‘Yeşil Kuşak İslamı’ adındaki ABD yapımı sömürü dinine ve emperyalizme uşaklık ediyordun, şimdilerde ise itibar göremediğin bir cemaate öfken yüzünden ABD ve dinler arası diyalog düşmanı kesildin.


Ona buna ‘din baronu’ diye saldırıyorsun. Uzun zamandan beri sakladığın paslı dişlerini yeniden çıkararak, ‘ikiyüzlü varakpâre’de iki kez de bana saldırmışsın.
(...)


Benim ‘Kur’an’daki İslam’ adlı kitabımı, söz ve söylemimi sünneti dışlamak olarak anlamak tam bir ahmaklık, bunu halka bu şekilde propaganda etmekse tam bir namussuzluktur.


Kur’an, “Peygamber’e uyun!” demiyor mu? Defalarca diyor. O halde, Kur’an’daki İslam, Peygamber’e uymayı otomatik olarak içermektedir.


Haysiyetsiz yobaz! Bir adam, hem Kur’ancı hem de Kur’an’ın tebliğcisi olan Hz. Peygamber’i dışlayıcı nasıl olur? Senin ruhun, idrakin, vicdanın, insanlığın, insafın yok mu?


Senin hiç değilse hayvanlığın da mı yok?


(...) Hayatımda bir gayrımüslim okulun önünden bile geçmedim. Baba ocağında, aynı zamanda hocam olan babamdan ana dilimden önce Kur’an dilini, Türk alfabesinden önce Kur’an alfabesini öğrendim. Türkiye’de ve Batı mekteplerinde 30 yıl Arap Dili ve Edebiyatı, Kur’an ilimleri okuttum.


Bütün bunlardan sonra, her şeyi bir kenara koyup da senin gibi hurafeci, örtülü şirk hamallarından din mi öğreneceğim?


(...) Ama senin gibi kara cahil bir hurafe soytarısı bu incelikleri ya hiç anlamıyor yahut da anladığı halde iblisane bir siyasetle anlamazlıktan geliyor. Kalem elinde, aklına geleni yazıyorsun. Sömürdüğün tek şey, bu konuları gereğince bilmeyen halkın duygularıdır.


Buna tenezzül edecek kadar düşük bir adamsın sen. Tıpkı bütün hurafeci, echel yandaşların gibi…


(...) Senin gibi kıskançlık marazına yakalanmış nankörler itiraf etmese de, kırk yılı aşkın zamanım, şükürler olsun, İslam’a, insana, ilme, irfana hizmetle geçti.


"KANCIK BİR EDA İLE KIVIRIYORSUN"


Aşağı yukarı aynı yaşlardayız. Bu süre içinde sen ne yaptın, söyler misin? Daha bir eleştiri yazısını, muhatabının adını açıkça zikrederek yazacak mertliğe ulaşamamışsın. Kancık bir eda ile kıvırıp duruyorsun.


(...)


Sen Şintoist misin? Ecdada, ulemaya mı tapıyorsun sen?


Ben Kur’an müminiyim. Ulemayı hem başımın üstünde tutacak kadar sever, sayarım; hem eleştiririm. Ulema bundan asla rahatsız olmaz. Sen kimsin de ulema adına ahkâm kesiyorsun!


Senin gibi kara yürekli eblehlerin, ‘tekfir’ edecek kadar saldırdıkları İmamı Âzam’ın, sahabîleri bile eleştirdiğini bilmez misin? Nitekim İmamı Âzam, bu tavrı yüzünden senin gibi echel yobazların ağır hücumlarına uğramıştır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler