YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşar Büyükanıt’a terör sorgusu
Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Şemdinli davası müdahil avukatlarının Büyükanıt ve 3 komutan hakkında soruşturma başlatması talebini kabul etti...
Yaşar Büyükanıt’a terör sorgusu
22 Temmuz 2011 / 07:32 Güncelleme: 22 Temmuz 2011 / 07:33

Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ‘çete ve terör suçu’ kapsamında soruşturulacak. Şemdinli davası kapsamında mahkeme,müdahil avukatların Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve 3 komutan hakkındaki suç duyurusunu kabul etti. Van Cumhuriyet BaşsavcıVekilliği tarafından ‘çete ve terör’ suçu kapsamında soruşturulacak olan Büyükanıt’ın, “şüpheli” sıfatıyla ifadesi alınacak. Büyükanıt ile birlikte dönemin Genelkurmay Başkanlığı Harekat ve Planlama Daire Başkanı Erdal Öztürk,Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Selahattin Uğurlu ve Hakkâri İl Jandarma Komutanı Erhan Kubat hakkında da soruşturma yapılacak.

BİLDİRİLMEYEN BÖLÜMLER DE İNCELEMEDE

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi’nde 2005’te Seferi Yılmaz’a aitUmut kitapevinin bombalandığı ve bir kişinin hayatını kaybettiği davada sürpriz bir gelişme yaşandı. Sanık astsubaylarAliKaya veÖzcan İldeniz ile PKKitirafçısıVeysel Ateş yeniden hakimkarşısına çıktı. Dünkü duruşmadamahkeme, Büyükanıt, Öztürk, Uğurlu ve Kubat hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.Uyuşmazlık Mahkemesi’nin yetkili gördüğüÖzel YetkiliVan 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden açılan dosyanın kamuoyuna bildirilmeyen bölümleri de soruşturulacak.

SARIKAYA’NIN İDDİALARI OKUNACAK

Soruşturmayı yürütecek olan Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, Şemdinli davasının dosyasının tamamını da isteyebilecek. 2005’te soruşturmayı yürüten ve meslekten ihraç edilen eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından hazırlanan iddianamede Büyükanıt, Öztürk,Kubat veUğurlu ile ilgili bölümler Genelkurmay’a gönderildiği içinmahkemede okunmamıştı. Bu bölümlerde Büyükanıt hakkındaki “çete ve terör” soruşturması kapsamında 17 Ekim Pazartesi günü okunacak.

Adli bir adam öldürme olayına dönmeyecek

Müşteki avukatlarının talebiyle dosyanın genişletilmesine karar veren mahkeme, davayı kabul ederek ve kendisini yetkili görerek önemli bir adım attı. Mahkeme dosyayı Hakkâri’ye göndermeyip kabul etseydi, bir kişinin hayatını kaybettiği bombalama eylemi “çete” soruşturması kapsamında değerlendirilmeyecek ve adli bir adam öldürme vakası olarak kalacaktı. Büyükanıt, CMK’nın 250.maddesi ile “silahlı çete” ve “terör” soruşturmalarını yürütmekle yetkili Van Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nce soruşturulacak. Bu durumda Büyükanıt’a “çete” ve “terör” soruşturması yapılacak. Davanın tutuklu sanıklarından Astsubay Ali Kaya için “Tanırımiyi çocuktur” diyen vemahkemeninmüdahil avukatlarının suç duyurusunu kabul etmesiyle şüpheli duruma düşen Büyükanıt’ın ilerleyen günlerde ifadesi alınacak.

Ek iddianame geliyor!

Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından yürütülecek olan soruşturmada, savcı ek iddianame hazırlayabilecek. Savcılık Şemdinli davasının tüm dosyalarını incelemek için isteyebilecek. Dönemin Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından hazırlanan iddianamede tutuklu sanıklar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş’e 39 yıl hapis cezası çıkmıştı. Ancak Yargıtay tarafından bozulan kararda Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildiği için mahkemede görüşülmeyen Büyükanıt ve komutanlarla ilgili iddialar da soruşturulacak. Şüphelilerin dinlenmesi, ifade alma işlemleri ve delillerin toplanmasının ardından savcılık mütalaasını mahkemeye sunacak. Savcılık ek iddianame hazırlarsa, müşteki avukatları “İki dosya arasında fiili ve hukuki bağ” bulunduğu gerekçesiyle iki iddianamenin birleştirilmesini talep edebilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler