YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yaşar Büyükanıt'a suikast mı planlanıyordu?
Yaşar Büyükanıt'a suikast mı planlanıyordu?
Yaşar Büyükanıt'a suikast mı planlanıyordu?
28 Mart 2008 / 11:36 Güncelleme: 28 Mart 2008 / 00:00

Ergenekon soruşturmasında her geçen gün yeni iddialar ortaya çıkıyor. İşçi Partisi’nde (İP) ele geçirilen CD’ler arasında Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt’a da suikast planı yapıldığı iddia edildi.


Taraf gazetesinde yayınlanan haberde, Org. Yaşar Büyükanıt’ın Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptığı 2005 yılında İzmir ve Balıkesir’e yapacağı ziyaretlerle ilgili koruma planlarını ayrıntısıyla gösteren 9 sayfalık bir belgenin de içinde bulunduğu bir CD ele geçirildi.


 CD TUTANAKLARA İŞLENMİŞ


İp tarafından yapılan açıklamada “Tutanaklarında CD’ler yok” denmesine rağmen, Perinçek’in sorgusunda Büyükanıt’ın da yer aldığı CD’lerin ayrıntısıyla üzerindeki numaralar varıncaya kadar tutanaklara geçtiği ve içerdiği konular hakkında kendisine sorular sorulduğu ortaya çıktı. Taraf’ın iddiasına göre CD’ler tutanaklara şu şekilde geçirildi:


“İP Genel Merkezi’nde yapılan aramada: Girişin karşısındaki sekreter odasının sağ tarafında bulunan masa üzerinde çok sayıda CD bulunarak el konulmuştur.” denen tutanakta, CD’lerle ilgili yapılan inceleme sonrası Büyükanıt’ın 2005 yılı Şubat ayı içinde İzmir ve Balıkesir’e yapacağı ziyaretle ilgili doküman 411509A102B4 Seri Numaralı CD’den çıkıyor.”


PERİNÇEK: GENELKURMAY BAŞKANI BENİ TANIR İDDİALAR SAÇMA


Sorgulamada polis, Perinçek’e bir dizi soru yöneltti. Belgenin nereden ve nasıl temin edildiği sorusuna Perinçek, “Bunlar saçma sapan iddialar” diyerek kendisini, “Genelkurmay Başkanı, Emniyet Genel Müdürü ve MİT Müsteşarı’nın bildiğini” öne sürdü.


Öte yandan CD’ler içinde 1987, 1988, 1999 yıllarına ait “21. Sınır Komutanlığı’nın kış Tertiplemesi” başlıklı bir harita da bulunduğu iddia edildi. Gürpınar ve Başkale sınırlarının gösterildiği bu haritayla ilgili olarak Perinçek “haberim yok” cevabını verdi.


 


STAR GAZETESİ'NİN HABERİNE GÖRE


YARGITAY Cumhuriyet Başsavcılığı’na ait ayrıntılı krokinin Ergenekon Soruşturması kapsamında İşçi Partisi Genel Merkezi’nde ele geçirilen bir CD’nin içinde bulunmasının ardından, şok bir belgeye daha ulaşıldığı iddia edildi. İşçi Partisi’nin Ankara’daki genel merkezinin 4’üncü katının, Hükümet, TSK, MİT, Emniyet, Milli Eğitim, yargı ve üniversitelerle ilgili fişleme bilgilerinin tutulduğu arşive dönüştürüldüğü, Perinçek’in bu iş için bir ekip çalıştırdığı öne sürüldü.


İŞTE O KORUMA PLANI


İP Genel Merkezi’nde ele geçirilen CD içerisinde, 2005 yılı Şubat ayı içerisinde dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın İzmir ve Balıkesir illerine yapacağı ziyaretlerle ilgili 9 sayfalık koruma planının bulunduğu iddia edildi. Bu koruma planında Büyükanıt’ın hangi saatlerde nerede ne yapacağı ve nasıl bir koruma yapılacağı tüm detaylarıyla anlatıldığı ifade edildi.


‘CD’LER DEĞİŞTİRİLMİŞ’


POLİSİN Perinçek’e, bu çok gizli koruma planını nereden aldıklarını ve kimseye verip vermediklerini sorduğu, Perinçek’in de ‘Böyle kanun dışı saçma sapan vatana ve millete hiyanet anlamı taşıyan işlerle bizim hiçbir işimiz olmadığını, Genelkurmay Başkanı, Emniyet Genel Müdürü, MİT Müsteşarı bilir. Bu tür CD’leri aynı marka CD’lerle değiştirmekte her zaman mümkündür’ dediği ifade edildi.


SINIR BÖLGESİNİN HARİTALARI


İP Genel Merkezi’nde ele geçirilen yüzlerce CD arasında 1987, 1988 ve 1989 yıllarına ait, Van’ın Gürpınar ve Başkale sınırını gösteren ‘21. Sınır Komutanlığı’nın Kış Tertiplemesi’ başlığı altındaki haritanın da bulunduğu belirlendi. Doğu Perinçek’e polis sorgusunda, ‘Bu harita İşçi Partisi Genel Merkezi’nde ne arıyordu’ ve ‘Bu belgeyi başka kime verdiniz’ soruları yöneltildi. Perinçek bu haritadan haberinin olmadığını iddia etti.
HABER MERKEZİKroki’yi Taraf vermemişDOĞU Perinçek’in eşi Şule Perinçek’in, ‘’Bize Taraf Gazetesi’nden geldi’’ dediği Yargıtay’a eylem planını gösteren CD’nin, partinin Ankara’daki genel merkezinde bulunduğu belirlendi. Polis kayıtlarına göre, Yargıtay binasının güvenlik ve giriş çıkışlarını gösteren kroki, İP merkezinden alınan Elba markalı, M4-C524-B-R2 seri numaralı CD’nin içindeki PDF klasöründen çıktı. CD’nin üzerinde, ‘Yargı-Nusret Senem’den’ (İP Genel Başkan Yardımcısı Avukat) ibaresi bulunduğu öğrenildi. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler