YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Yaşananları kimse tasvip edemez'
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Geçtiğimiz hafta yaşanan olayları, kimsenin tasvip etmesi mümkün değil. Şehitlerimizin, gazilerimizin bu olaylardan duyduğu üzüntüyü paylaşıyorum." dedi.
'Yaşananları kimse tasvip edemez'
25 Ekim 2009 / 19:27 Güncelleme: 25 Ekim 2009 / 22:38

Bir alışveriş merkezinde, Güneydoğu'da bir karakolda yaşanan olayları anlatan 'Nefes' adlı filmi izleyen Org. Başbuğ, film çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbuğ, filmle ilgili olarak, "1990'lı yıllarda yaşanan terör olayları artık yaşanmamaktadır. Türkiye bir daha o günlere dönmeyecektir. Bunu soruyorum; kime borçluyuz? Vatan uğruna canlarını feda edenlere, şehitlere, gazilere borçluyuz." diye konuştu.

"Beş binin üzerinde şehit verdik. 1990'lı yıllarda terör örgütü ne istiyordu? Türkiye'nin belli bir bölgesini kontrol etmek ve bağımsızlık istiyordu. Bugün onu isteyenler neredeler? Bugün terörle bazı şeyleri hedefleyenler, ulaşamayacaklarını gördüler ve anladılar." diyen Org. Başbuğ, bağımsızlık isteyenlerin artık ortalarda görünmediğini ifade etti.

Başbuğ, 'demokratik açılımla' birlikte geçen hafta Kandil ve Mahmur kamplarındaki terör örgütü üyelerinin gelişleriyle ilgili olarak da, ''Elbette son yaşanan olayları kimse tasvip edemez, kimse... Bu yaşanan olayları, geçtiğimiz hafta yaşanan olayları Türkiye'de gerçekten kimsenin tasvip etmesi mümkün değil. Elbette şehitlerimizin, gazilerimizin bu olaylardan duyduğu üzüntüyü paylaşıyorum. Onların üzüntülerine saygı gösteriyorum. Ama unutmasınlar ki o şehitler verilmeseydi, bu gaziler verilmeseydi bugün acaba Türkiye terörle mücadele noktasında nerede olurdu? Unutmayalım! Bunları unutursak, her şeyden evvel şehitlerimize karşı büyük haksızlık olur, gazilerimize karşı büyük haksızlık olur.'' dedi.

Org. Başbuğ, bir gazetecinin, Albay Dursun Çiçek imzalı 'eylem planıyla' ilgili sorusuna ise, "Konumuz o değil." diye karşılık verdi.

Filmi beğendiğini anlatan Başbuğ, terörle mücadelenin zor olduğuna dikkat çekerken, Doğu'da görev yaptığını ve filmin kendisini o yıllara götürdüğünü sözlerine ekledi. Bu arada, filmi izlemeye gelen vatandaşlar, sinema salonundan çıkan Başbuğ'u alkışladılar.

Alışveriş merkezinden korumalarının eşliğinde çıkan Başbuğ, sivil plakalı aracına binerek, uzaklaştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler