YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Yasama, yürütme ve yargı, yetkilerini anayasaya g
"Yasama, yürütme ve yargı, yetkilerini anayasaya g
"Yasama, yürütme ve yargı, yetkilerini anayasaya g
24 Mayıs 2008 / 21:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hükümetle Yargı arasında yükselen tansiyonun düşmesi için bir çağrı da iş dünyasından geldi. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği'nden, yapılan açıklamada, ''BU kavga ülkeye fayda getirmez. Mevcut gerginliği artırmaktan kaçınmalıyız'' denildi.


TOBB’dan yapılan açıklamada, yaşanılan gergin sürecin anayasal kurumlar arasında olması gereken ahengi bozmaya yönelik bir hal almasının üzüntüyle karşılandığı ifade edildi. Parlamenter demokrasinin kuvvetler ayrılığı prensibine dayandığı hatırlatılarak, yasama, yürütme ve yargı erklerinin; yetkilerini anayasa'da belirtilen sınırlar çerçevesinde kullanması gerektiği vurgulandı.


 Açıklamada, yargının siyasallaşmaması, siyasete müdahale etmemesi, yasama ve yürütmenin de yargıya müdahale etmemesi istenirken, ''Böyle bir süreçte herkes sorumlu hareket etmeli ve mevcut gerginliği artırmaktan kaçınmalıdır. Siyasi ve ekonomik istikrarın temini, uluslararası itibar ve algılanışımızın zedelenmemesi için problemlerin itidal ve sağduyu içinde çözülmesi konusunda tüm taraflar üzerine düşeni yapmalıdır. Bu kavga ülkeye fayda getirmez" denildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler