YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasaklı mayınları PKK’ya hangi devlet verdi?
Şemdinli’de çalılar arasına gizlenmiş halde 41 adet “Valmara 69” anti personel mayını bulundu. 1994 tarihi itibariyle yasaklanan bu mayını PKK'ya kim verdi? ABD mayınların imhasını gerektiren sözleşmeyi imzalamayan ülkeler arasında...
Yasaklı mayınları PKK’ya hangi devlet verdi?
23 Eylül 2016 / 07:59 Güncelleme: 23 Eylül 2016 / 08:07

Şemdinli Ortaklar mevkiinde arazide çalılar arasına gizlenmiş halde bölücü örgüte ait 41 adet Valmara 69 anti personel mayını bulundu.

İtalyan yapımı mayınlar soğuk savaş döneminin ardından BM'nin 1994 tarihli sözleşmesiyle yasaklanmış ve ülkelerin bu mayınları yok etmesi istenmişti. İtalya da söz konusu sözleşmeye taraf ülkeler arasında bulunuyordu.

PKK'nın elindeki anti personel mayınlarının büyük kısmının İtalyan menşeili olduğu bilinirken, yasak olan bu mayınların yıllar sonra bölücü terör örgütünün elinde ortaya çıkması dikkat çekti.

ÇALILIKLARA GÖMÜLÜ

TSK'dan yapılan açıklamada, Hakkari Valiliği sorumluluk bölgesinde geniş kapsamlı terörle mücadele harekatının devam ettiği hatırlatıldı.

Jandarma Karakol Komutanlığı'na vatandaşlardan gelen ihbar üzerine bölücü terör örgütüne ait 41 adet Valmara 69 anti-personel mayını bulunduğu bildirilen açıklamada, İtalyan yapımı mayınların, Şemdinli Ortaklar mevkiinde arazide çalılar arasına gizlenmiş halde bulunduğu kaydedildi.

PKK'NIN MAYIN STRATEJİSİ

Anti-personel mayını, kara mayını sınıfı içerisinde tanksavar mayınları gibi taşıtlara karşı kullanılan türün dışındaki insan hedeflerine karşı geliştirilmiş bir mayın türü olarak biliniyor.

Parça tesirli mayınlar günümüzde genellikle sıçrayan mayın olarak adlandırılıyor. Bu tür mayınlar genellikle öldürmemek üzere geliştirilirken, yaralama amacı taşıyorlar.

Yaralı bir askerin ölü bir askere nazaran daha fazla lojistik, özellikle sağlık desteğine ihtiyaç duyması ve kendinden başka piyadeyi de savaş dışına itmesi amaçlanıyor.

YARALAMA AMACI TAŞIYOR

Kaynaklar, bölücü terör örgütünün, anti personel mayını kullanma amacını ise; “Yaralanan askerin başına birkaç kişinin toplanarak toplu hedef teşkil etmelerinin sağlanması; operasyon yapan askerlerin, acı çeken arkadaşlarını görerek moral ve motivasyonlarının düşmesi, savaşma azim ve iradelerinin kırılması, etrafa saçılan parçaların tesiriyle birden fazla askerin yaralanması ve saf dışı edilmesi” olarak sıralıyorlar.

PKK'da bulunan tipteki anti personel mayınları ile sadece insan değil, zırhlı taşıtlar da hedef alınabiliyor. Zırhlı taşıtların özellikle tekerlek kısmında hasar vererek iş göremez hale getirilmesi amacıyla da kullanılabiliyorlar.

İMHA EDİLMESİ GEREKİYORDU

Soğuk Savaş döneminde özellikle sınır güvenliğinde yoğun şekilde kullanılan anti personel mayınları, 4 Aralık 1997'de Ottawa'da (Kanada) imzaya açılan ve Türkiye de dahil 150'den fazla ülkenin taraf olduğu Ottawa Sözleşmesi gereği yasaklanmıştı.

Sözleşme gereği taraf ülkelerde anti personel mayının kullanımı, depolanması, üretimi ve devredilmesi yasaklandığı gibi, bunların imha edilmesi zorunluluğu da getirilmişti. Sözleşmeye 2003 yılında taraf olan Türkiye de bu doğrultuda askeri tesisler kurmuş ve mayınların imhasını başlatmıştı.

Sözleşmeye taraf ülkeler arasında, İtalya da yer alıyor. ABD ise sözleşmeyi imzalamayan ülkeler arasında.

İTALYA VE ALMANYA'DAN GELİYOR

İtalya, Ottawa Sözleşmesi'ni imzalamasına karşın PKK'nın kara mayınları deposunun büyük kısmını İtalyan mayınlar oluşturuyor.

Yıllardır PKK ile yürütülen mücadelede ele geçirilen anti personel mayınlarının yüzde 60'lık büyük çoğunluğu İtalya menşeili. PKK'nın anti-personel mayın stoğunda ikinci sırayı ise Alman yapımı mayınlar alıyor.

Bölücü terör örgütünden ele geçirilen silah ve mühimmatların menşeilerine bakıldığında ülke çeşitliliği göze çarpıyor.

 

YENİ ŞAFAK

 // Ömer
silah veya ilaçlar bazı devletlere ait olabili asıl önemli olan oraya kimlerin ulaştırdığıdır. O zaman binlerce toyota ciplerden ötürü hangi devleti suçlamamız gerekir?...
23 Eylül 2016 16:53
 // Ömer
hiç bir devlet direkt terör örgütlerine aracı olmadan,kullanmadan silah vs gibi yardımda bulunmaz. abd hariç çünkü abd yi abd liler yönetmiyor.abd üzerinden emellerini gerçekleştimekte olan yahudii sermayedar ve siyasetçiler bu sayede abd yi tıpkı yahudi terör devleti misali sürekli tehdit altında bir psikoloji ile istedikleri (silah satışı) politikaları uygulamasında karar verici olduklarını unutmamak gerek..terör örgütlerine perde arkasında en büyük desteği yine terör devleti vermekte....
23 Eylül 2016 16:49
...
 // ABD
Ya İtalya kendisi yada ABD...
23 Eylül 2016 14:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler